Máte hyperaktívny močový mechúr? Tieto potraviny vynechajte

16.04.2017 | 20:00 | admin

Aj váš močový mechúr je hyperaktívny? Potom určite na vlastnej koži viete, aké náročné je s ním žiť. Vo svojom okolí poznáte všetky toalety, viete, kde je koľko kabínok, aby ste nemuseli čakať v rade. Keď prídete do nového prostredia, ako prvú vetu sa opýtate: „Kde tu majú toalety?“ Musíte byť predsa vždy pripravená, pretože by sa to mohlo skončiť zle. Pri najlepšom trapasom pre vás.

Vedeli ste, že niektoré potraviny, priamo podporujú močenie a nutkanie na močenie?
Áno, sú také, ktorým by ste sa mali vyvarovať, a ktorých obmedzenie vám pomôže skrotiť svoj hyperaktívny mechúr. A ktoré potraviny podporujú aktivitu vášho mechúra?

1. KORENENÉ JEDLÁ

Korenené jedlá, štipľavé kečupy, čili, wasabi, ale aj celkovo jedlá výraznej chuti pôsobia dráždivo na močový mechúr. Zvyšujú tak nutkanie na močenie. Zároveň zvyšujú pocit smädu a nútia nás piť viac tekutín, čo má za následok zvýšené nutkanie na močenie a samotné močenie.

2. KÁVA

Káva patrí k najmočopudnejším nápojom. Kvôli tomuto účinku sa vždy podáva aj s pohárom vody. Na každú šálku kávy by ste mali vypiť pohár čistej vody, aby telo ostalo v rovnováhe. Ak však máte hyperaktívny močový mechúr káve by ste sa mali zďaleka vyhýbať.

3. ALKOHOL

Alkohol, podobne ako káva má močopudné účinky. Pôsobí dráždivo na močový mechúr a zvyšuje rýchlosť, pri ktorej obličky zhromažďujú vodu a nútia močový mechúr vyprázdniť sa.

4. SLADENÉ NÁPOJE A SÓDA

Bublinky v nápojoch dráždia hrdlo a aj močový mechúr. Navyše sóda a sladené nápoje často obsahujú kofeín, cukor, umelé sladidlá. Všetky tieto prísady dráždia močový mechúr.

5. POMARANČOVÝ DŽÚS A KYSLÉ POTRAVINY

Pomarančový džús, kyslé potraviny a citrusové ovocie ako pomaranče a grapefruity, môžu taktiež dráždiť močový mechúr. Na druhej strany by ste na ovocie nemali zanevrieť. Jablká, hrušky, čučoriedky sú výživné, poskytujú potrebné živiny a vitamíny a zdravú dávku vlákniny a pomáhajú vyhnúť sa zápche.

6. CUKOR A UMELÉ SLADIDLÁ

Umelé sladidlá (najmä aspartam) a cukor, dokonca aj med môžu u niektorých pacientov zhoršovať príznaky hyperaktívneho močového mechúra. Ak zistíte, že umelé sladidlá alebo cukor u vás vyvolávajú príznaky ochorenia, snažte sa ich vynechať z jedálnička.

7. GLUTAMÁN

Glutamán ako dochucovač jedál sa nachádza v mnohých potravinách ako napríklad v mäsových či zeleninových vývaroch a bujónoch, v sáčkových polievkach a omáčkach, v tekutých korenistých omáčkach, v rôznych dochucovadlách, v čipsoch a iných slaných pochutinách ako aj v mäsových produktoch. U nohých ľudí spúšťa príznaky hyperaktívneho močového mechúra. Preto je dôležité, aby ste si pozorne čítali etikety výrobkov v obchode a snažili sa jeho prítomnosť vo vašej strave obmedzovať.

8. PRÍLIŠ VEĽA ALEBO PRÍLIŠ MÁLO TEKUTÍN

Dodržiavať optimálny pitný režim a jeho zásady je dôležité. Mnoho ľudí s hyperaktívnym močových mechúrom má tendenciu prijímať menšie množstvo tekutín, pretože si myslia, že tým obmedzia nutkanie na močenie. Pitný režim je však dôležitý pre fungovanie celého organizmu. Správne je rozdeliť si príjem tekutín počas celého dňa. Príliš veľa tekutín nasilu preťažuje organizmus podporuje príznaky hyperaktívneho močového mechúra. Príliš málo tekutín spôsobuje koncentráciu moču, ktorá má za následok dráždenie.

spat