Poradňa

Stanovenie diagnózy hyperaktívneho močového mechúra spočíva v dôkladnom rozhovore s lekárom.

Preto sa nehanbite otvorene s lekárom hovoriť o všetkých Vašich problémoch súvisiacich s močením.

Ak máte predsa len otázky, na ktoré hľadáte odpoveď ešte skôr ako sa na ne spýtate svojho lekára, môžete ich položiť sem.

Na Vaše otázky odpovie
renomovaný lekár

MUDr. Tomáš DANYS, PhD., MPH

špecialista v odbore gynekologická
urológia a v odbore gynekológia

a pôrodníctvo

MUDr. Tomáš DANYS,
PhD.,MPH

Gynekologická a pôrodnícka
ambulancia a Ambulancia
gynekologickej urológie
Kapisztóryho 5 
940 02 Nové Zámky
tel.: 035 640 44 44
www.gyndanys.sk

Vložiť môj príspevok


Anna  |  4. 12. 2023 (21:10)

Dobrý večer, od vcera mam bolesti mechura, pri moceni palenie. Nutkanie na wc, tupa bolest zo spodu, aj v oblasti mechura. Pocit horuca (zo spodu), zimnica. Dnes moc negativny. Skusala som Nospu aj Quarelin proti bolesti - neuspesne. Rovnako neuspesne ani po tabletach na mocove cesty. Vecer som si dala tbl Gynela Flora, rano bolesti minimalne, vecer opat rovnaky scenar. Takto to mam pravidelne uz par mesiacov pred menzesom. Po prvom dni menzesu bolesti zmizu. Prosim Vas, kde inde by mohol byt problem ak to nie je zapal? Vdaka.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  5. 12. 2023 (18:30)

Dobrý deň! V prípade, že sa ťažkosti cyklicky opakujú a časovo súvisia s obdobím pred menštruáciou, je príčinná súvislosť veľmi pravdepodobná. Napriek tomu by som urobil kompletné vyšetrenie moču presne v čase, kedy sa ťažkosti prejavujú (vrátane vyšetrenia chemicky + sediment, kultivácia) na vylúčenie iných možných príčin, hoci sú menej pravdepodobné, nakoľko nie sú cyklické (ako kryštaliúria, mikroskopická hematuria ....). Zvažoval by som aj cystoskopiu na vylúčenie endometriózy močového mechúra. Ak budú uvedené vyšetrenia negatívne, je možné konzultovať gynekológa a skúsiť stav riešiť ako predmenštruačný syndróm, do úvahy prichádza nehormonálny \"prírodný\" preparát s obsahom komplexu kurkumínu a fostatidylcholínu, event. pri nedostatočnom efekte by som uvažoval o podávaní gestagénov v druhej fáze menštruačného cyklu.


Stazka  |  1. 12. 2023 (17:04)

Veľmi málo cikam

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  1. 12. 2023 (17:31)

Dobrý deň! V prípade, ak máte pocit, že množstva moču je \"malé\", je postup nasledovný: treba realizovať 48 hodinový mikčný denník, to znamená počas 48 hodín zapisovať množstvo vypitých tekutín (každé pitie samostatne) a množstvo vymočeného moču (tiež každé močenie samostatne). Údaje treba zapisovať do tzv. mikčného denníka, môžete použiť papierovú alebo digitálu formu, dá sa stiahnuť na rôznych stránkach, napr. aj TU https://www.moliklub.sk/encyklopedia/mikcny-dennik . S vyplneným denníkom treba ísť k svojmu praktickému lekárovi, ktorý zhodnotí Váš stav a rozhodne o ďalšom postupe, môže urobiť vyšetrenia sám alebo Vás odošle na nefrologické a/alebo urologické vyšetrenie.


anna  |  28. 11. 2023 (22:01)

Dobry vecer, po kovide mam problem s mocovymi cestami, papierik ukazal zapal. Dala som si Monural (ale rano, nie vecer). Dost pomohol, bolo to 17.11. Do dnes rana to bolo celkom ok, davala som si len D manozu niekedy preventivne. Ale od dnes, z prechladnutia, zasa to citim a dost. Mam este jedno balenie Monuralu. Mozem si ho dat? je lepsie to podchytit, kedze nechcem aby sa to rozsirilo na oblicky. CRP test som si robila doma ale nepreukazal infekciu. K urologovi sa chystam pozajtra, ale neviem ci sa to nezhorsi dovtedy. Dakujem za odpoved, ci je lepsie ai Monural dat na noc kym pojdem k urologovi. Asi som aj prechladnuta lebo citim hrdlo a cele telo…Covid nemam. Dakukem pekne

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  29. 11. 2023 (8:08)

Dobrý deň! Ak máte ťažkosti a mali ste zistený zápal v moči, tak si Monural môžete dať, treba ho ale užiť pred spaním. Monural však neslúži na prevenciu infekcie močových ciest, na to sú iné preparáty. V prípade opakovaných zápalov močových ciest/močového mechúra treba myslieť aj na sanáciu pošvového prostredia, minimálne si do pošvy dávať čípky s laktobacilom. Do úvahy prichádzajú aj preparáty na podporu celkovej imunity - treba sa však poradiť s lekárom.


Michaela  |  21. 11. 2023 (21:51)

Dobrý deň, mne začalo dráždenie na moženie a nutkanie na močenie po gyn. operácii sieťkou. Od tej doby mám stále pocit na močenie, musím moč vytláčať, mám aj chronickú cystitídu, ale som presvedčená že niečo tá operácia spustila. Aj ja beriem antidepresíva a lieky na spanie a trpím už 6 rokov. Brala som také isté lieky ako pani Veronika, aj Kentera náplaste , nezaberá nič. Aj keď mám moč čistý. Zvažujem aj botox len neviem či mám ísť za MUDr. Romančíkom alebo na Bory na urológiu. Iné východisko nevidím lebo sa už z toho zbláznim. To nutkanie na močenie Vás oberie pomaly o rozum.Verte mi, viem o čom píšem.Operácia bola pred 6 timi rokmi a po vybratí katétra už neviem čo to je nemať normálny mechúr bez pocitu dráždenia a nutkania. Primár gynekológie tvrdí že taký prípad nemal a že to z operácie nie je. Ale já viem že som plakala po operácii a nie pred operáciou. Radšej som mala na tom stole pri operácii zomrieť . Primár gyn.tozvaľujenabaktérie,aleči mám lebo nemám je to to isté.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  22. 11. 2023 (17:40)

Dobrý deň! Nakoľko nemám nálezy vašich doterajších vyšetrení, napíšem môj názor na možný postup: najprv diagnostika: samozrejme kompletné vyšetrenie moču na vylúčenie infekcie, urologické vyšetrenie vrátane cystoskopie - je nevyhnutné vylúčiť, či sa časť sieťky nedostala do močového mechúra. Posúdenie stavu panvového dna - dôkladné vyšetrenie v pákach - je nevyhnutné vylúčiť protrúziu sieťky do pošvy, ďalej posúdiť funkčnosť sieťky, zhodnotiť POP v pákach, realizovať 2D a 3D ultrazvuk panvového dna s posúdení stavu sieťky, dľa toho event. je možné realizovať aj MRI vyšetrenie panvy na zhodnotenie stavu sieťky. Následne urodynamické vyšetrenie so stanovením funkčnej kapacity močového mechúra vrátane uroflowmetrie so stanovením močového rezidua. Zhodnotenie výsledkov uvedených vyšetrení s doporučením ďalšieho postupu. Čo sa týka aplikácie botoxu do močového mechúra, indikácia je refraktérny hyperaktívny močový mechúr - ak by nebol diagnostikovaný, pri aplikácii botoxu hrozí pacientke riziko retencie moču. Okrem toho botox má časovo obmedzený účinok na cca 1 rok. V každom prípade takto komplikovaný stav je potrebné riešiť u špecialistu, ktorý je odborníkom na riešenie porúch panvového dna.


Veronika v.  |  21. 11. 2023 (13:32)

Dobrý DEŇ pán doktor, už som zúfalá, nakoľko za rok mi nikto nevie povedať moju diagnózu. Najprv to bolo poklesnute panvové dno, potom hyperaktívny močový mechúr - brala som spazmed, potom solifenacin a toviaz, bez efektu a teraz je to užlvrajmcystitida,lebo som to urológovi povedala ja. Urodynamika vyšla - pokles panvového dňa, cvičiť cviky, gynekol. Ôk, moc mam čistý. V tehotenstve od 9/2021 do 5/2022 som brala 2 krát atb kvôli enterococus feacalis. Po pôrode som mala opäť zápal a zase atb. Problémy nastali minulý rok v októbri, mam problém s tým ze sa vymocim a hneď ako sa zdvihnem z WC, tak mam nutkanie opäť močiť, plus mocim aj v noci, príde mi to akoby ten mechúr fungoval len ako lievik. Pijem minimálne, lebo to je ešte horšie. Únik moču nemám zatiaľ, ale ten pocit ze vám treba nonstop cikať je ubyjajuci-beriem aj anti depresívna kvôli tomu. 7.12 idem na cystoskopiu. Urológ povedal, ze problému sa nikdy nezbavím, len sa daju zmiernit príznaky. PROSIM PORAĎTE ČO MÁM ROBIŤ

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  21. 11. 2023 (16:21)

Dobrý deň! Nakoľko ste už objednaná na cystoskopiu, toto vyšetrenie určite absolvujte, ak urológ zistí nejaký patologický nález, liečba je v jeho kompetencii. Ak bude urologický/cystoskopický nález negatívny, odporúčal by som stav riešiť v špecializovanej ambulancii s nasledovným postupom: vyplniť mikčný denník 48 hodín v domácom prostredí - dá sa stiahnuť napr. TU: https://www.moliklub.sk/encyklopedia/mikcny-dennik následne potom u špecialistu vyšetrenie moču (resp. prineste so sebou nález, ak ste ho mali urobené), dôkladné posúdenie stavu panvového dna so stanovením POP-Q, 2D a 3D ultrazvuk panvového dna, uroflowmetria so stanovením močového rezídua. Následne zhodnotenie výsledkov uvedených vyšetrení a stanovenie liečby. Jedná sa samozrejme len o rámcový plán, ktorý bude treba individualizovať. Zoznam špecialistov nájdete na: https://www.urogynekologia.sk/?page_id=352


Monika  |  16. 11. 2023 (22:53)

Dobrý večer pán doktor. Už je to skoro rok ako čo sa trápim so zápalom močových ciest. Môj urológ a moja gynekologička si ma iba prehadzovali a predpisovali mi antibiotika. Za 9 mesiacov som mala 9 rôznych antibiotík. Bola som v zahraničí, kde som si tiež dala otestovať moč a tam vyšiel negatívny. U mojich lekárov mi vychádzala neustále E.coli aj Klebsiela pn., ktoré sú v tráviacom trakte. Moje problémy nastali už pri novom partnerovi, ale zo začiatku sme používali kondómy, čiže neviem či to môže mať nejakú súvis aj s nim. On si bol dať iba vyšetriť moč, kde mu nenašli žiadne baktérie a nemá ani žiadne ťažkosti. U mňa zápal neprebiehal až tak tragicky, mala som chvíle, kedy som cítila pálenie, ale nebolo to neúnosné. Vo väčšine prípadov to cítim iba jemne. Vždy sa mi to zhoršovalo po pohlavnom styku a naozaj obaja dodržiavame hyg.Urovaxom mám na 3 mesiace a už som za polkou. Dnes som bola na 4 kyseline hya. do moč. mechúra. Stále sa necítim úplne zdravá. Čo by ste mi ešte odporučili?

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  17. 11. 2023 (18:17)

Dobrý deň! 9 antibiotík počas 9 mesiacov je ozaj nadpriemerne. Odporúčal by som kompletne odobrať CIEVKOVANÝ moč na vyšetrenia všetkých možných pôvodcov zápalu, ďalej zároveň pri rovnakom odbere aj ster z močovej rúry a stery z pošvy na kompletné kultivačné vyšetrenia. Treba posúdiť, či sa jedná o zápal močového mechúra alebo či sú patogény prítomné v močovej rúre, prípadne v pošve a tiež stav vonkajších rodidiel. Pokiaľ sa zistí opakovane prítomnosť baktérií E.coli v močových cestách, môžu sa tam dostať z pošvy alebo z konečníka. Určite je nevyhnutné riešiť aj pošvové prostredie, ak budú kultivácie negatívne, treba do pošvy aplikovať čípky s pošvovým laktobacilom. Na zníženie množstva baktérií E.coli v tráviacom trakte sa používa preparát s obsahom xyloglukanu. V každom prípade baktérii E.coli sa nedá v živote vyhnúť, preto je dôležitý dobrý stav imunitného systému, isto by so odporúčal absolvovať imunologické vyetrenie. Do úvahy treba brať aj prípadné ďalšie ochorenie, ako diabetes mellitus, chemoterapiu pri nádorových ochorenia, deficit imunity, m.Crohn atď. Nie je to síce zakázané, ale ja nezvyknem kombinovať podávanie Uro-Vaxomu a kyseliny hyaluronoej v rovnakom čase. Kyselina hyalurónová má zmysel najmä v prípade, ak je poškodená glykozaminoglukánová vrstva urotelu, resp. predpokladám, že ste mali realizovanú cystoskopiu, na základe ktorej Vám urológ kyselinu hyalurónovú aplikuje. V prípade používania prezervatívu treba vylúčiť alergiu na latex. Nepochybne riešenie Vášho problému nebude jenoduché, no antibiotiká by som dával jedine na základe laboratórne zistenej citlivosti na antibiotiká.


Zina  |  29. 10. 2023 (0:05)

Dobry den. Uz cca tri mesiace mam palenie v mocovej rure, nutkanie na mocenie a pocit plneho mocoveho mechura. U urologa UZV v poriadku, vysetrenie mocu v ambulancii ukazalo mierne zvysene nittrity, avsak kultivacia vysla negativne, urolog to vyhodnotil ako zvysky po prekonom IMC. Kedze mi to trva uz pomerne dlho, nasadil mi Monural tri balenia po troch dnoch. CHvilu bol pokoj, potom sa palenie obajvilo opat. Mam doma aj Dekaphan leuko, kde je vsetko v poriadku. Zacala som si aj sledova, ci mi to nesposobuju urcite doplnky, kt. uzivam, avsak toto je casovo narocne. Moja otazka je: 1. : mozem mat nejaku bakteriu aj v mocovej rure, a pritom kult. mocu je negativna? Rovnako gyn kultivacie kompletne vysli negativne. 2. : moze byt na pricine moj sexualny partner? Dakujem za odpovede na moje otazky.Ake dalsie postupy by boli vhodne? Moj urolog je pomerne neaktivny, a ma velmi dlhe cakacie doby.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  29. 10. 2023 (19:26)

Dobrý deň! Pokiaľ ste mali kultivačné vyšetrenie moču aj pošvy negatívne a máte ťažkosti v oblasti močovej rúry, treba predovšetkým odobrať stery z močovoej rúry. Stretávam sa s prípadmi, kedy je výsledok vyšetrenia moču negatívny a baktérie sú len v močovej rúre. Pokiaľ máte podozrenie, že ťažkosti súvisia s pohlavnýmy stykom, je treba vyšetriť STD = ochorenia prenosné pohlavným stykom. Na druhej strane ťažkosti nemusia mať zápalový pôvod, v prípade, že sa infekcia vylúči, je potrebné sa zamerať na riešenie ťažkostí, nie na hladanie infekcie. Samozrejme potrebná je úzka spolupráca šikovného urológa, gynekologa a dermatologa. Osobne by som overil správne fungovanie vyprázdňovacej funkcie močového mechúra a zameral sa na možné ochorenia vulvy.


Deny  |  25. 10. 2023 (6:05)

obrý deň, chcem sa opýtať začala som mať takýto problém.Bolest v podbrušku, krvácanie mimo cyklu,časté močenie.Urobila som si domáci test na chlamýdie kde to síce nebolo 100 percentné ale videla som tam pozitívny test.Bola som u svojho gynekológa kde mi urobila USG,zobrala výter, moč. USG bol v poriadku že tam nevidí z čoho by som mohla mať taký problém,výter bol tiež v poriadku akurát lactobacil tam bol a v moči som mala krv teda aj zvýšené CRP p.doktorka mi napísala Macmiror tablety po ich dobrati som bola na crp aj moc išiel na rozbor a výsledky boli v poriadku.Po 5 dňoch mám zase nepríjemný pocit že mam plný močový mechúr a chodím častejšie na wc,nemám pálenie ani rezanie.Preto sa chcem opýtať mohlo to byť tak že sa z vyteru a moču nemuseli zistiť chlamýdie?Alebo lieky Macmiror nezabrali? Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  25. 10. 2023 (22:20)

Dobrý deň! Z Vášho textu nie je celkom zrejmé, prečo ste si robili práve test na Chlamýdie. Mal ich Váš partner? Pokiaľ sa jedná o zápal močového mechúra, treba hlavne urobiť klasické kultivačné vyšetrenie moču na baktérie (E.coli, Enterococcus faecalis atď.). Pokiaľ je podozrenie na ochorenie prenosné pohlavným stykom, na to sa používa špeciálny odberový materiál na Chlamydie, Mykoplazmy, Ureaplazmy, Trichomonas. Z bežného steru sa tieto patogény nedajú zistiť. Okrem toho treba brať do úvahy aj fakt, že infekcia môže byť aj v pošve, resp.krčku maternice a/alebo močovom mechúri, resp. močovej rúre. Ďalej treba myslieť na to, že časté močenie môže mať aj úplne inú príčinu ako je infekcia, tobôž Chlamydie, môže sa napr. jednať o hyperaktívny močový mechúr. Odporúčal by som sa sústrediť na riešenie problému, nie na riešenie laboratórneho nálezu. Nakoľko Vaše ťažkosti pretrvávajú, odporúčam kontrolu v urologickej ambulancii - nemajte obavu zveriť sa lekárovi so všetkými Vašimi ťažkosťami, pýtajte sa ho, ak je Vám niečo nejasné, len tak je možné dospieť k vyriešeniu Vášho problému.


Iveta  |  17. 10. 2023 (17:57)

Dobrý den pan doktor,som 3 týždne po operácii vloženia pásky,/ unik mocu/pri chôdzi mi troska kvapka moc,na zákrok som isla s tým,že problem som mala len pri kašli a športe,chcem sa spýtať,teraz som z toho zaskočená,da sa to riešiť?myslela som,že to bude v poriadku,dakujem pekne za informaciu

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  17. 10. 2023 (20:00)

Dobrý deň! Predovšetkým treba čím skôr skontaktovať lekára, ktorý operáciu urobil a vykonať pooperačnú kontrolu, najmä skontrolovať umiestnenie pásky pomocou ultrazvukového vyšetrenia. V niektorých prípadoch je vo včasnom pooperačnom období možné \"dotiahnutie\" pásky, ak je to potrebné, niektorí operatéri to robia nasledujúci deň po operácii. Pred zavedením pásky každá pacientka v SR musí mať vykonané urodynamické vyšetrenie a posúdenie stavu panvového dna. Tieto vyšetrenia slúžia na stanovenie vhodnosti zavedenia pásky pre pacientku a určenie \"šance na úspech\". Ak je po operácii podozrenie, že páska dobre nefunguje, je možné urobiť kontrolné vyšetrenia aj pooperačne za účelom zistenia príčiny problému. Na druhej strane súčasťou predoperačného poučenia je informácia o tom, že vopred nie je zaručená 100% pooperačná kontinencia. Osobne poznám veľa pacientok, ktoré po zavedení pásky inkontinenciu nemajú vôbec, no sú aj pacientky, ktorým operácia pomohla len čiastočne a je u nich potrebná ďalšia liečba, často medikamentózna.


Klára  |  4. 10. 2023 (18:32)

Dobrý deň pán doktor, prekonala som dlhodobejší zápal močového mechúra (3-4 týždne). Z kultivácie moču bola zistená baktéria e-coli a užívala som 2 balenia Ciprilonu 500 mg. Antibiotiká zabrali a príznaky avšak veľmi pomaly ustupovali, ale po dobratí antibiotík ich ešte stále mierne pociťujem - niekedy mám citlivejší a bolestivejší mechúr, ale už oveľa menej ako to bolo počas zápalu a miernu bolesť na začiatku alebo na konci močenia - niekedy nie. Okrem toho užívam kapucinku, Blokurimu a Urixin. Počas liečby som bola na kontrole a krv v moči sa už nenachádzala, urolog skonšatoval, že antibiotiká zaberajú. Zápal mechúra mám prvýkrát v živote. Urológ mi povedal, že aj po dobratí antibiotík môžem prechodné príznaky ešte pociťovať. Na kontrolu idem budúci týždeň. Z gynekologickej stránky je všetko v poriadku. Je to prosím Vás normálne, že ich stále v menšej miere cítim, prípadne ako by som mala postupovať? Antibiotiká som vysadila pred týždňom. Ďakujem za odpoveď.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  5. 10. 2023 (18:03)

Dobrý deň! Zápal močových ciest znamená zápalovú reakciu slizníc/tkaniva na baktérie. Niekedy sa stáva, že v močovom mechúri sa vyskytujú baktérie, ktoré žiadne ťažkosti nerobia, tento stav sa volá asymtomatické bakteriúria a nie je potrebné ho liečiť. Teda vo Vašom prípade ste mali zápal, antibiotiká potlačili baktérie, na vyliečenie je však potrebné, aby sa zhojila sliznica močového mechúra, čo nejaký čas trvá. Vhodné je užívať voľnopredajné prírodné preparáty na doliečenie.


Martina  |  2. 10. 2023 (13:01)

Dobrý deň par doktor, pár mesiacov mam problem s močením, po vymočení mi ostava pocit že som sa nevymočila úplne a za par minut ked idem na wc vypadne zo mňa par kvapiek a už je to vporiadku. Pred 2 týždňami som bola na gynekologii ale zabudla som jej to povedať+ som si robila tie drahšie testy a všetko je údajne vporiadku. Neviem teda či to mam začat nejak riešiť alebo nie, žiadne iné príznaky nemam. Ďakujem za odpoveď (Žena 21 r.)

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  2. 10. 2023 (19:33)

Dobrý deň! Zdravý močový mechúr naplnený na kapacitu 500 ml sa musí vyprázdniť do 30 sekúnd bez toho, aby mal človek pocit neúplného vymočenia. Pokiaľ ste mali preventívne gynekologické vyšetrenie + \"drahší ster\" a o probléme ste nepovedali, tak ho Váš gynekológ neriešil, lebo preventívna gynekologická prehliadka má iný obsah. Teda pokiaľ chcete tento stav začať riešiť, treba ísť ku gynekológovi a posúdiť, či sa u Vás nejedná o pokles dna močového mechúra, event. aj maternice do pošvového vchodu. Ak bude defekt panvového dna vylúčený, urológ posúdi vyprázdňovaciu schopnosť močového mechúra (uroflowmetria + meranie močového rezidua) + ultrazvuk obličiek (v ťažších prípadoch môže dôjsť k dilatácii dutého systému obličiek). Stav môže riešiť aj urogynekológ, pokiaľ je pre Vás dostupný.


Ľubica  |  21. 9. 2023 (6:13)

Dobrý deň, prosím vás, pán doktor, mám taký problém, že z vagíny mi niečo vytŕča, mám pocit, akoby som tam mala tampón,aj si to nahmatám. Môj gynekológ mi povedal, že to je spadnutý mechúr, a že ak nemám únik moču, tak je to v poriadku .Moč mi neuniká, ale mne spôsobuje doslova traumu tá vytŕčajúca buľva. Je to pre mňa doslova nechutné, nemám žiaden sexuálny život, lebo stále na to myslím. Vyriešil by toto Gynolaser , alebo aké iné by bolo riešenie? Ďakujem za odpoveď.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  21. 9. 2023 (19:40)

Dobrý deň! U zdravej ženy močový mechúr nikdy nevypadáva z pošvy pred pošvový vchod. V prípade, že u ženy vypadáva močových mechúr pred vonkajšie rodidlá a pacientka má ťažkosti, napr. pri pohlavnom styku, je potrebné tento stav riešiť. Defekt panvového dna je najlepšie riešiť u špecilistu, ktorý sa týmto problémom zaoberá, zhodnotí stav panvového dna a navrhne riešenie. Bez vyšetrenia to neviem jednoznačne určiť, ale pravdepodobne bude treba rekonštrukčná operácia panvového dna. Laserové operácie sú určené pre menšie stupne poklesu pošvových stien. Stav by ste mali riešiť cestou Vášho gynekológa. Zoznam špecializovaných pracovísk nájdete na stránke: https://www.urogynekologia.sk/?page_id=352


Katarina  |  16. 9. 2023 (8:59)

Pan doktor, dobry den prajem. Chcela som sa opytat, moj lekar mi nevedel totiz dat jednoznacnu odpoved: pred mesiacom mi bol diagnostikovany hyperaktivny mechur, predpisany Spasmed a Urovaxom. Lieky funguju vyborne, uzivam ich momentalne 3 tyzdne. Od zaciatku uzivania Spasmedu som mala prvykrat dostat menstruaciu, no uz 3 dni meska - za posledne 3-4 roky sa mi take dlhe omeskanie nestalo ani raz, ani pri uzivani inych liekov. Mohol by byt vinnikom Spasmed vzhladom na povahu? (Viem, ze dovodom moze byt cokolvek, len tieto lieky su jedinou novou premennou). Vopred dakujem za odpoved!

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  17. 9. 2023 (10:36)

Dobrý deň! Užívanie Spasmedu nemá žiadny vplyv na menštruačný cyklus a teda ani nespôsobuje predĺženie menštruačných cyklov. Na druhej strane ak žene, ktorá užíva Spasmed, mešká menštruácie, treba užívanie Spasmedu prerušiť do doby, kým sa vylúči tehotnosť. Ak je tehotnosť vylúčená /napr. žena mala operačne odstránené oba vajíčkovody a pod./, tak v užívaní Spasmedu môže žena pokračovať. Ak menštruácia mešká 14 dní, treba tento stav konzultovať so svojim gynekologom.


Zuzana  |  17. 8. 2023 (20:29)

Dobry den , Pan doktor prosim Vas mam uz tri mesiace problemy s mocovym mechurom .Zacalo to palenim pri moceni bola mi zistena bakteria Enterococcus faecalis preliecena som bola s nolicin,biseptol,dve balenia macmiror a monural nic mi nezabralo problemy mam stale ,ale po moceni palenie ktore trva aj hodinu aj viac Na cievkovanom moci mi nebola zistena ziadna bakteria a o tyzden v moci odobratom do skumavky znova Enterococcus faecalis.Absolvovala som cystoskopiu zistena trochu uzsia mocova rura a chronicke zapalove zmeny Neviem uz co vyskusat ako to liecit.Viete mi prosim vas nieco poradit Uzivam urovaxom

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  17. 8. 2023 (21:29)

Dobrý deň! V prípade opakovaných zápalov močového mechúra je potrebné nájsť príčinu tohto problému. Liečba je samozrejme nevyhnutná, no bez zistenia príčiny recidívy/relapsu po skončení antibiotickej liečby prakticky len čakáme na to, kedy infekcia opäť vzplanie. Nakoľko sa Vám opakuje infekcia baktériou Enterococcus faecalis, treba vedieť, že táto baktéria osídľuje črevný trakt a môže sa tiež nachádzať aj v pošve. Preto sa treba zamerať na upravenie črevnej flóry vhodnými preparátmi s obsahom črevných laktobacilov, event. xyloglukanu. Treba tiež vylúčiť hemoroidy, ktorých výskyt tiež uľahčuje cestu baktériám z črevného traktu do močového mechúra. Ďalej je nevyhnutné gynekologické vyšetrenie, je potrebné vylúčiť pokles močového mechúra - na toto sa treba špeciálne zamerať, negatívny výsledok preventívnej gynekologickej prehliadky nestačí. Treba tiež vyšetriť, či sa Enterokok nevyskytuje aj v pošve, ak áno, je potrebné cielená liečba čípkami do pošvy, ak nie, je potrebné prevencia čípkami s obsahom pošvových laktobacilov. Uro-Vaxom zvyšuje imunitu hlavne proti baktériám E.coli. Pri chronických zápalových zmenách by som odporúčal preparát s kyselinou hyalurónovou, ktorý môže pomôcť pri hojení sliznice, samozrejme v období, keď nie je zápal akútny. Ďalej by so odporúčal vyšetriť prietok moču, realizovať tzv. uroflowmetriu + vyšetriť močové reziduum, nakoľko píšete, že močové rúra je \"trošku užšia\". Ak by sa močový mechúr nevyprázdňoval správne, resp. úplne, tak zostatkový moč je \"ideálne kultivačné médium\" pre množenie baktérií. Samozrejme vždy je potrebné myslieť aj na celkovú imunitu, pri podozrení na poruchu imunity je na mieste imunologické vyšetrenie. Všetko vyššie uvedené treba správne zosúladiť najlepšie u jedného lekára. Musím Vás však upozorniť, že tento text nie je možné použiť a na základe neho žiadať vykonanie uvedených vyšetrení, každý lekár musí posúdiť pacienta a postupovať prísne individuálne.


Tonka  |  1. 8. 2023 (14:44)

Pán doktor,bola som viac krát na cystoskopii lebo som mala pocit neustály na močenie, a napísali mi diagnózu chronická cystitída. Mala som aplikované do mechúra kys. hyaulrónovu, cystistat, coocyst, či mám baktérie alebo ich nemám stále to páli aj keď antb, využíjem, Brávam aj Urovaxom. Toto pálenie mám 1 a pol roky iba dráždenie. Urológ sa vyjadril že už nevie čo so mnou a takisto aj gyn. lekár. Nedokážem tak žiť, od liekov ma bolí žalúdok . Pred pár rokmi som mala operáciu laparoskopickú záves maternice a odvtedy začali moje problémy, ktoré sa neustále zhoršuju. Gynekológ ktorý ma operoval sa vyjadril že záves zlyhal a takúto pacientku s problémami po operácii ešte nemali. Bez liekov nemožem zaspať, o psychike a bolestiach už ani nehovoriac. Zvažovala som aj ja botox ale čítam že to nepomože. Aplikujem si do pošvy aj Mesocain gél, ale nič. Absolvujem z toho všetkého aj liečbu u psychiatra. Nik mi nevie pomocť. Žiady liek mi ani produkty, probiotika nezaberá. Prosím o pomoc Vás

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  1. 8. 2023 (17:56)

Dobrý deň! Uvádzate, že ťažkosti začali po gynekologickej operácii, ktorú gynekológ zhodnotil ako zlyhanie. Nakoľko žiadna konzervatívna liečba doteraz Vám nepomohla, odporúčal by som konzultáciu u špecialistu - urogynekológa, ktorý sa venuje operačnému riešeniu defektov panvového dna. Na žiadnu operáciu nemožno dať vopred 100% nádej na úspech, každá operácia má určité percento komplikácií, treba ich však riešiť, teda absolvovať vyšetrenie u špecialistu a posúdiť o aké zlyhanie sa jedná, resp. určiť druh a stupeň defektu a zvážiť možnosť reoperácie. Operačné riešenie po predchádzajúcej neúspešnej operácii však patrí do rúk skúseného špecialistu, ktorý okrem uvedeného musí posúdiť, či by prípadná reoperácia mala šancu vyriešiť Vaše ťažkosti. /Špecialisti sú v mestách: Bratislava, Trenčín/Ilava, Žilina, Martin, Sliač, Bardejov, Košice.....kontakty: https://www.urogynekologia.sk/?page_id=352/


Mária  |  31. 7. 2023 (5:48)

Dobrý deň. Ja mám problém, že chodím veľmi často na malú potrebu. Trvá to už roky. Ale ako pribudli roky /64/, je to horšie. Najhoršie je to v noci, lebo idem 3 krát na wc. A potom je problém zaspať. Mám aj urobenú pásku mechúra,ale moč mi samovoľne uniká. Zase najhoršie v noci. Ledva dobehnem na wc. A pritom od 18.00 takmer nepijem. A problém mám so stolicou a vyprázdňovaním. Aj tam som už vyskúšala všetko. Čo s tým. Ďakujem.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  31. 7. 2023 (18:21)

Dobrý deň! V prvom rade treba aktuálne realizovať kompletný algoritmus vyšetrení v niektorej špecializovanej ambulancii, to znamená kompletnú anamnézu, mikčný denník aspoň 48 hodinový, vyšetrenie moču kompletne, fyzikálne vyšetrenie, vložkový/plienkový test, gynekologické vyšetrenie na vylúčenie defektu panvového dna, ultrazvukové vyšetrenie vrátane posúdenia stavu pásky pod močovou rúrou, urodynamické vyšetrenie vrátane stanovenia postmikčného rezidua, cystoskopiu, urologické vyšetrenie na vylúčenie nádorov a kameňov v močovom trakte. Do úvahy treba zobrať aj prípadné ostatné ochorenia, ako napr. diabetes mellitus, sclerosis multiplex, hypertenzia liečená diuretikami, predchádzajúcu neúspešnú liečbu atď. Až po zhodnotení výsledkov vyššie uvedených vyšetrení je možné uvažovať o liečbe podľa zistenej príčiny. Pokiaľ sa jedná o dráždivý močový mechúr, liečba je dlhodobá medikamentózna anticholinergikami, v prípade intolerancie a neúspechu liečby betamimetikami, ev. ich kombináciou. Všeobecne platí, že páska pod močovou rúrou nemá žiadny vplyv a nijako nesúvisí s počtom močení.


Miška  |  28. 7. 2023 (14:52)

Dobrý deň, mám zápal v močovom mechúre chronický, páli ma vnútri dávam si čípky od bolesti Indometacin 100 Berlin -Chemie, nič mi nepomáha, pri močení ma nepáli, ani neštípe. Dá sa pri takejto diagnóze pán doktor aplikovať botox aby ma ten mechúr nepálil? Üžívala som všetko čo sa dalo. Nič nezabralo. Ďakujem za radu.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  30. 7. 2023 (16:41)

Dobrý deň! Aplikácia botulotoxinu do svaloviny močového mechúra neslúži na liečbu chronického zápalu močového mechúra. Podávanie botulotoxinu je určené na liečbu hyperaktívneho močového mechúra, ktorý nereaguje na žiadnu medikamentóznu liečbu v prípade, že pacientka nemá zápal. Po aplikácii botulotoxinu môže dôjsť k prechodnému zhošeniu vyprázdňovania močového mechúra, čo by mohlo zápalový stav ešte zhoršiť. V prípade bolestí v oblasti močového mechúra treba zisťovať príčinu, v predovšetkým vylúčiť všetkých možných pôvodcov zápalu, realizovať vyšetrenia zobrazovacími metódami a podstúpiť cystoskopiu (ktorý vykonáva urológ). Ak sa zistí intersticiálna cystitída, liečba je problematická, je však možné opakovane podávať do močového mechúra preparáty s obsahom kyseliny hyalurónovej. Treba však myslieť aj na možnosť, že bolesť nemusí byť spôsobená priamo ochorením močového mechúra.


Marta  |  23. 7. 2023 (18:55)

Ahoj všetci chcem sa týmto poďakovať pánovi doktorovi Danysovi tu a teamu Piestanskej nemocnice panovi doktorovi Gajdosovi..písala som pred dvomi mesiacmi.Zavadzali mi pásku dievčatá ktoré máte s týmto problém nebojte sa hovorte o tom ja som šťastná všetko je oka:)Konečne mesiace bez vloziek:)Cítim sa skvele orgazmus mám,unik ziadny:)Veľké Dakujem❤️

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  23. 7. 2023 (20:16)

Ďakujem za vaše slová, teším sa.


Lubica  |  20. 7. 2023 (21:12)

Dobry den. Zacalo sa mi to kratko po kovide-prvy zapal moc. ciest plus aj nejake gynek. tazkosti. Na gynekologii zistena klebsiella pn. a enterococus faecalis. Klebsiella zistena bola aj v moci bola som preliecena ciprofloxacinom a macmiroxom . Problemy trvali a navstivila som urologa- robeny rozbor mocu cystoskopia urometria vsetko ok na nic neprisiel a neriesil tak som zmenila urologa a nova pani doktorka mi urobila prvy krat ster z trubice a tam zisteny enterococcus faecalis a staphylococus epidermis. Podla citlivosti nasadeny amoxiklav. V poslednom vytere u gynekologicky bola uz len ecoli ojedinele ale i tak mi predpisala macmirox. Teraz som po liecbe tym amoxiclavom a bol mi robeny kontrolny ster- vysledky este nemam stale vsak trvaju problemy a to ze po moceni musim docvrkavat kym sa nezacnem citit ze uz som komplet vymocena, ak to neurobim pali ma moc. trubica plus caste mocenie. Ako sa zbavim enterococa nadobro? skusam co sa da bylinky atd. Uz sa to vlecie skoro rok dakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  21. 7. 2023 (18:43)

Dobrý deň! Čo sa týka baktérie Enterococcus faecalis, táto žije v črevnom trakte, vyskytuje sa v stolici a teda to je najčastejšia cesta, ako sa dostane do pošvy a/alebo močovej rúry. Preto odporúčam posilniť imunitný systém: užívať probiotiká, ktoré stabilizujú črevnú mikroflóru, čím sa zníži množstvo baktérie v tráviacom trakte. Potrebné sú aj čípky do pošvy s obsahom vaginálneho laktobacilu. Samozrejmosťou je primeraný hygienický režim. Ďalším problém, ktorý popisujete, je nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra. V prípade, ak sa močový mechúr nedostatočne vyprázdňuje a teda v ňom stále zostáva určité množstvo moču, je to vysokorizikový faktor pre recidívy zápalov močového mechúra. Odporúčal by som urobiť uroflowmetrické vyšetrenie s odmeraním množstva reziduálneho moču, podľa výsledku je event. možné ordinovať liek zlepšujúci vyprázdňovanie močového mechúra. Vyšetrenie aj liečbu vykonáva urológ alebo urogynekológ.


Jaroslav  |  20. 7. 2023 (16:48)

Mám hyperaktívne močový mechúr. Močim až 15 krát za deň mám aj inkotenciu chcel by som si dať urobiť botox mechúra kde by mi to urobili

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  20. 7. 2023 (17:11)

Dobrý deň! Podľa mena predpokladám, že ste muž, ja však riešim len problémy žien. Kontaktujte prosím Vášho urológa. Nakoľko však táto otázka by sa mohla týkať aj žien, nasledovný postup je určené pre pacientky - ženy: najprv je potrebná diagnostika, potvrdenie diagnózy hyperaktívneho močového mechúra urodynamickým vyšetrením + ostatné vyšetrenia vrátane cystoskopie na vylúčenie možných príčin ako sú zápaly, nádory a kamene. Nevyhnutné je zhodnotenie celkového zdravotného stavu a vylúčenie ostatných ochorení, najmä neurologických /sclerosis multiplex, poruchy chrbtice/miechy, cievna mozgová príhoda../. Postup liečby: začína sa vždy konzervatívnou liečbou: režimové opatrenia + anticholinergiká prvej línie, pri intolerancii a neúspechu liečby anticholinergiká II.línie ev. betamimetiká, ev.ich kombinácia. V prípade dobrej tolerancie ak po min. 3 mesiacoch užívania II.líniového preparátu nedochádza k zlepšeniu liečby, možno uvažovať o liečbe Botulotoxinom. Túto liečbu aplikuje urológ pomocou cystoskopu do steny močového mechúra. Liečba má priemerne účinnosť cca 6 mesiacov, potom je možné zákrok opakovať. Riziko tejto liečby je retencia moču, kedy sa pacientka nevie vôbec vymočiť a musí sa cievkovať. Liečbu vykonávajú špecialisti na urologických klinikách, na túto liečbu musí pacientku odoslať urológ.


Henika  |  19. 7. 2023 (5:45)

Dobrý deň, chcem sa spýtať je možné po cystoskopii krvácanie aj z pošvy? Pýtam sa kvôli tomu, že ja mám dlhodobejšie problémy aj s močením no mám aj myom dlhodobo sledovaný a vyšetrenia u urológa aj gynekológa sú vraj v poriadku. No mne sa to nejak nezdá keďže často špinim alebo krvacam. Bola by možná aj osobná konzultácia s vami? Ďakujem.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  19. 7. 2023 (14:47)

Dobrý deň! Vo svojej otázke píšete, že vyšetrenie u urologa bolo v poriadku, predpokladám teda že aj cystoskopia, teda v takomto prípade nevidím dôvod prečo by bolo cystoskopii mala pacientka krvácať z pošvy. V prípade, že má pacientka \"časté špinenia alebo krvácania\" z pošvy, je potrebné tento stav riešiť s gynekológom, zhodnotiť hormonálny stav, cytológiu z krčku maternice, vylúčiť zápaly, posúdiť stav, veľkosť a lokalizáciu myómu. Ak pacientku nie je možné doriešiť ambulantne, je potrebné konzultovať špecializované gynekologické pracovisko, väčšinou kliniku.


Henrieta  |  18. 7. 2023 (21:54)

Dobrý deň, dnes mi robili cystoskopiu nakoľko mám časté nutkanie na močenie , pichanie v podbrušku respektíve až dole v močovej rure mala som aj krv v moči a pri menzese krvacam aj z močovej rúry. Mám aj myom na maternici veľkosti 22mm často špinim a v poslednej dobe je to intenzívnejšie. Bola som u svojho gynekológa a vraj mám nejakú trhlinku nad myomom a preto špinim. Dva dni po menzese som začala opäť špiniť, potom zase nič 2 dni a dnes po cystoskopii zase krvacam zatiaľ tak slabšie. Už som zúfalá lebo výsledky som mala aj urológa v poriadku no krvácanie sa stále vracia. Chcela by som sa dôkladne dať vyšetriť aj ohľadom myomu. Vedeli by ste mi nejak poradiť. Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  19. 7. 2023 (14:38)

Dobrý deň! Vo Vašej otázke popisujete niekoľko problémov. Čo sa týka krvi v moči, u zdravého človeka krv v moči nesmie byť. V prípade, že sa krv v moči zistí, je treba pátrať po príčine, hlavne treba vylúčiť nádor, kameň a zápal. Vylúčiť treba aj endometriózu močového mechúra. Uvedené vyšetrenia realizuje urológ. V prípade, že v urologickej ambulancii nie je možné doriešiť krvácanie z močovej rúry, je namieste stav riešiť na niektorom špecializovanom pracovisku. Čo sa týka krvácania z maternice, je potrebné vylúčiť najmä nádorové ochorenia ako je rakovina krčka a sliznice maternice. Myóm môže ale aj nemusí spôsobovať krvácania mimo menštruácie. Okrem toho treba myslieť aj na možnú hormonálnu príčinu uvedených ťažkostí. Myóm sa veľmi dobre zobrazuje pomocou ultrazvuku, ak má lekár kvalitný moderný ultrazvukový prístroj, tak nie je potrebné žiadne iné vyšetrenie myómu ako ultrazvukom.


Janka  |  15. 7. 2023 (21:13)

Dobrý večer prajem.Prosim Vas ja mam taký problém,ze pocitujem take jemne stipkanie aj keď nemocim.Proste sedim na stoličke napriklad a cítim take stipkanie tam dole.Bola som u gynekologicky a zistila mi zapal mocovej trubice,nakolko som mala toho času pálenie pri močení,nasadila ATB a tie ma zbavili toho pálenia pri močení,ale štipka to trochu aj ked nemočím ale nie vždy, proste to tak niekedy cítim.Moze to byť nejaký bacil ešte v močovej trubici ked sa ešte necitim tak uplne komfortne??Je nutné vyhľadať urologa??alebo obvodnú lekárku??ATB mám Ciprolon 500, končia mi v pondelok.Dakujem za odpoveď

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  15. 7. 2023 (21:49)

Dobrý deň! Zápal močovej rúry je zväčša spôsobený baktériami, ktoré sa tam dostanú z pošvy a/alebo z čreva. Pri liečbe a aj následnej prevencii recidívy treba brať do úvahy tento faktor. Do pošvy a na oblasť vonkajšieho ústia močovej rúry by som odporúčal aplikovať penu s obsahom striebra. Následne po cca 7-10 dňoch aplikácie dávať do pošvy čípky s obsahom laktobacilov, ktoré zabezpečia rovnováhu pošvového prostredia a ochranu pred pomnožením baktérií a kvasiniek. Na ochranu pred baktériami E.coli z čreva by som odporúčal jednu kúru /balenie/ preparátu s obsahom xyloglukanu, 1 tbl. užiť každý večer cez ústa. Firemné názvy tu nie je možné uvádzať, ale jedná sa o voľnopredajné preparáty, ktoré Vám každý šikovný lekárnik predá podľa vyššie uvedeného popisu. Ak by sa ani po tejto liečbe Váš stav nezlepšil, treba ísť k svojmu gynekologovi.


Marta  |  16. 6. 2023 (21:20)

Dobrý deň pán doktor písala som Vám 5.6 som po vložení pásky urologická kontrola bola v poriadku moč neunika bolesti žiadne len mam jeden problém vo vnútri si cítim ako keby zdurene miesto je to príčinou tot pásky že to je hrčkové urológ mi povedal že treba gynekológovi lebo tam je gynekologický problém idem v pondelok.Mam strach z toho zdurenia vo vnútri Ďakujem Vám za vaše odpovede

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  17. 6. 2023 (16:23)

Dobrý deň! Systém operačnej liečby inkontinencie moču na Slovensku je založený na princípe špecializovaných centier, kde sú špecialisti ovládajúci túto problematiku, operačné postupy a riešenia pooperačných komplikácií. Títo odborníci majú dlhoročné skúsenosti a prax. Preto jednoznačne odporúčam kontrolu u lekára, ktorý operáciu vykonal, každý operatér musí byť erudovaný v riešení komplikácií a ak je to potrebné, tak sám zorganizuje potrebné ďalšie vyšetrenia a ďalšie konzultácie.


Lenka  |  15. 6. 2023 (9:31)

Dobrý deň pán doktor, písala som Vám 3.6. a ďakujem pekne za odpoveď. Asi nemožeze napísať ktoré čípky sú vhodné na moje problémy, ale na trhu je také množstvo, má mi ich predpísať lekárka, alebo sa mám poradiť v lekárni? A pán doktor Uro-Vaxom je antibiotikum , alebo len prípravok na imunitu, keď je baktéria aj lieči? Já ho teraz užívam 10 dní a auza po dobu 3 mesiacov. Ďakujem za odpoveď.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  15. 6. 2023 (16:30)

Dobrý deň! Názvy preparátov sem písať nemôžem, ale ak si vytlačíte moju odpoveď na Vašu predchádzajúcu otázku a ukážete to v lekárni, určite Vám ponúknu vhodné čípky s obsahom látok, ktoré som uviedol. Čípky sú voľnopredajné, stačí ísť do lekárne. Uro-Vaxom nie je antibiotikum, je to lyzát E.coli, ktorý podporuje imunitný systém a zlepšuje odolnosť močových ciest proti infekcii spôsobenej baktériou E.coli.


1 2 3 4 ... 5