Poradňa

Stanovenie diagnózy hyperaktívneho močového mechúra spočíva v dôkladnom rozhovore s lekárom.

Preto sa nehanbite otvorene s lekárom hovoriť o všetkých Vašich problémoch súvisiacich s močením.

Ak máte predsa len otázky, na ktoré hľadáte odpoveď ešte skôr ako sa na ne spýtate svojho lekára, môžete ich položiť sem.

Na Vaše otázky odpovie
renomovaný lekár

MUDr. Tomáš DANYS, PhD., MPH

špecialista v odbore gynekologická
urológia a v odbore gynekológia

a pôrodníctvo

MUDr. Tomáš DANYS,
PhD.,MPH

Gynekologická a pôrodnícka
ambulancia a Ambulancia
gynekologickej urológie
Kapisztóryho 5 
940 02 Nové Zámky
tel.: 035 640 44 44
www.gyndanys.sk

Vložiť môj príspevok






Ivana  |  17. 10. 2024 (20:46)

Dobrý deň p. doktor, máte prosím skúsenosti s diagnostikou a liečbou vulvodýnie ? Aká je liečba ? Ďakujem za pomoc. Môžu ju vyvolať chronické zápaly mechúra a močovej rúry ?

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  20. 10. 2024 (18:35)

Dobrý deň! Všeobecne problematika bolestivosti v oblasti vonkajšieho genitálu je veľmi rozsiahla a presahuje možnosti tejto poradne. Základom riešenia je veľmi podrobná anamnéza a gynekologické vyšetrenie, samozrejme treba posúdiť stavy po prekonaných/chronických infekciách vrátane herpesu, vylúčiť možné alergie na akékoľvek alergény (mydlo, krémy), zisťovať inkontinenciu moču a používanie vložiek, zhodnotiť hormonálny stav/estrogénový deficit, vylúčiť prekancerózy, lichen sklerosus, nervové ochorenia/postihnutie nervových zakončení, psychosexuálne ťažkosti atď. Neviem, či ste už mali exaktne diagnostikovanú vulvodyniu, ktorá je definovaná ako pálivá bolesť bez prítonosti viditeľných a dokázateľných chorôb - to je potrebné odlíšiť. Od toho sa odlišuje alodynia, kedy nebolestivý vnem (napr. dotyk) vyvoláva bolestivú reakciu. Vulvodynia môže byť spontánna, vyprovokovaná, lokalizovaná, generalizovaná. V zmysle definície zápal vulvodyniu nevyvoláva, ale treba odlišíť vulvitídu, ktorá je tiež bolestivá a vyvolaná zápalom. Z uvedeného vyplýva, že bez exaktného vyšetrenia nie je možné Váš problém vyriešiť. Všeobecne liečba vulvodynie schematicky: režimové opatrenia, lokálna liečba vo forme krémov, mastí, fyzikálna liečba, systémová liečba. Ako posledná možnosť v najťažších prípadoch nereagujúcich na konzervatívnu liečbu je liečba operačná, jej efekt je však sporný. Liečba vulvodynie je problematická, vyžaduje skúseného lekára a veľa trpezlivosti.


Mária  |  17. 10. 2024 (20:43)

Dobrý deň p. doktor, pred 2 týždňami som užívala biseptol na zápal uretry, prvýkrát sa u mňa objavili aj vaginálne problémy, pravdepodobne po biseptole: veľa hustého žltozeleného výtoku, gynekológ mi telefonicky predpísal polyganax, po 2 tabletách sa bolesti zhoršili, pridalo sa svrbenie, rezanie v pošve, bolesť v pošve, sú to hrozné bolesti, momentálne mám ms a liečbu som musela prerušiť, nebola by potrebná kultivácia ? Alebo mám dobrať celých 12 tabliet ? Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  20. 10. 2024 (17:48)

Dobrý deň! Všeobecne platí, že ak má pacientka podozrenie na vedľajší účinok lieku, resp. predpísaný preparát netoleruje, musí čo najskôr kontaktovať lekára, ktorý liek ordinoval. Vo Vašom prípade by som odporúčal gynekologické vyšetrenie, ak Polygynax netolerujete, po vyšetrení Vám gynekológ zabezpečí inú liečbu. Ak máte akútne ťažkosti (bolesti...) a žltozelený výtok z pošvy, tak treba stav riešiť čím skôr. Po liečbe však určite treba zabezpečiť obnovenie prirodzenej pošvovej flóry vaginálnymi čípkami s obsahom laktobacilov a kyseliny mliečnej - tieto čípky je najlepšie začať dávať do pošvy vždy súbežne s užívaním antibiotík (bez ohľadu na dôvod antibiotickej liečby, teda aj pri zápale priedušiek a pod.)


Klaudia  |  16. 10. 2024 (19:37)

Dobrý večer, žasnem nad Vašimi odbornými, fundovanými odpoveďami pacientom. Keby všetci lekári boli takí ako ste Vy,bolo by menej trápenia a bolesti žien. Ale taký lekár ako ste Vy, je 1 zo 100. Vačšina Vás len odbije, nemá na človeka čas, a bohužiaľ ani ochotu. Moja kamarátka mala ťažkosti, ale sestrička gynekologičky ju telefonicky odbila,že však máva moč negatívny, nech si robí výplachy, alebo robí výplach pošvy hypermangánom. Nakoniec jej všeobecný lekár podľa kultivácie moču zistil baktériu a nasadil antb. Veľká vďaka že takto pacientkam radíte a usmerňujete v tejto potrebnej poradni. Ďakujeme Vám.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  16. 10. 2024 (20:25)

Ďakujem


Kristína  |  16. 10. 2024 (16:00)

Dobrý deň. Už vyše mesiaca mám problém s mechurom. Začalo to s pálením v pošve a rezanie pri močení a aj bolesťou pod bruško a časté močenie. Brala som ciphin 500 2 balenia no zmyzlo len pálenie a rezanie. Bolesť podbruška a časté cikanie zostalo. Následne som brala Amoksiklau, nezabral. Micmator Complex 500,nezabral. Urológ mi bral aj výter aj cievkovany moč robil sono a všetko negatívne. Teraz beriem Nolicin a Mictonorm, a stále žiadna zmena. Neviem ako ďalej. Pomôžte prosím.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  16. 10. 2024 (20:36)

Dobrý deň! Pokiaľ máte výsledok vyšetrenia moču negatívny, nie je mi celkom jasné, prečo užívate Nolicin. Je zápal niekde inde v tele? Po toľkých antibiotikách by som určite odporúčal do pošvy čípky s obsahom laktobacilov a kyseliny mliečnej. Ako prevencia opakovania zápalu močového mechúra je vhodný preparát s obsahom xyloglukanu - 1 tbl. večer cez ústa. Tento preparát pomáha zabrániť šíreniu baktérií z konečníka do močového mechúra. Čo sa týka liečby hyperaktívneho močového mechúra, Mictonorm je preparát I.línie, ak ho užívate 3 mesiace a efekt v zmysle zníženia počtu močení a počtu nútení na močenie sa nedostavil, treba to oznámiť lekárovi, ktorý Vám liek predpísal a do úvahy prichádza preparát II.línie. Treba však zdôrazniť, že liečba je dlhodobá, rádovo v mesiacoch až v rokoch, samozrejme za predpokladu, že efekt je dostatočný.


Slivka Ján  |  15. 10. 2024 (12:23)

Dobrý deň.Môže pacientka s vaskulárnou demenciou a parkinsovým syndrómom užívať anticholinergické lieky kvôli častému močeniu? Môže to byť ten hyper.aktívny moc.mechur.Tak často močí že je pravidelne dehydrovaná s kolapsovými stavmi z nízkeho tlaku krvi.Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  16. 10. 2024 (17:04)

Dobrý deň! Vami uvedené ochorenia nie sú absolútnou kontraindikáciou liečby anticholinergikami, napr. trospiumchlorid nepreniká hematoencefalickou bariérou. Pred začiatkom liečby je však potrebné vylúčiť organické príčiny polakizúrie a urgencie, napr. ochorenia srdca alebo obličiek, polydipsiu alebo zápaly a nádory močových ciest. Anticholinergiká nezadržiavajú vodu v tele, ale moč v močovom mechúri, teda tieto lieky pri dehydratácii nepomôžu. Stav treba v prvom rade riešiť u internistu ev. nefrológa a urológa. Pred návštevou lekára odporúčam vyplniť mikčný denník po dobu aspoň 48 hod. Mikčný denník v papierovej aj digitálnej forme si môžete stiahnuť napr. TU: https://www.moliklub.sk/encyklopedia/mikcny-dennik


Ria  |  12. 10. 2024 (17:05)

Pekný deň, prosím o radu ohľadne aplikácie kyseliny hyalurónovej do močového mechúra . Pomáha táto liečba pri dráždení a zápale močových ciest spôsobenych baktériami E koli ? Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 10. 2024 (22:58)

Dobrý deň! Zápal močových ciest spôsobených baktériou E.coli je predovšetkým potrebné preliečiť antibiotikami. V prípade jednoduchého nekomplikovaného nerecidivujúceho zápalu močových ciest žiadna ďalšie liečba nie je potrebná. V prípade recidivujúcich zápalov odporúčam riešiť pošvové prostredie aplikáciou čípkov do pošvy - správne čípky Vám predpíše alebo odporučí Váš gynekológ. Črevný trakt odporúčam riešiť užívaním prípravku s obsahom xyloglukanu (voľnopredajný preparát). Po preliečení ako preventívne opatrenie Vám môže lekár predpísať preparát s obsahom lyzátu E.coli, táto liečba sa môže užívať opakovane, posilňuje imunitu močových ciest proti baktérii E.coli. Kyselina hyalurónová sa podáva pri obnove porušenej glykozaminoglukánovej vrstvy sliznice močových ciest, teda ak napr. zápal takýto stav spôsobil, tak to význam má.


Margita  |  3. 10. 2024 (12:15)

Dobrý den. Už niekoľko rokov trpím na hileraktivny močový mechur lieky nepomohli .mam 49 rokov stále sa to zhoršuje.. príčina neobjasnena..bolesti tlaky na mechur ..za hodinu aj 4 krát..na WC.. peklo čisté už aj v práci mám stoho problemi

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  3. 10. 2024 (19:32)

Dobrý deň! Ak sa po niekoľkoročnej liečbe stav neupravil, odporúčal by som znovu absolvovať kompletný rozšírený diagnostický postup: anamnéza, mikčný denník, kompletné vyšetrenie moču (chemicky, sediment, kultivácia), zhodnotenie stavu panvového dna na vylúčenie defektov, vaginálny aj perineálny ultrazvuk panvového dna event. 3D ultrazvuk panvového dna, urodynamické vyšetrenie (cystometria, profilometria, uroflowmetria), cystoskopia, odmeranie močového rezidua s následným zhodnotením výsledkov a určením ďalšieho postupu. Všeobecne je postup liečby nasledovný: liečba hyperaktívneho močového mechúra sa začína anticholinergikom I.línie, v prípade intolerancie alebo neúspechu liečby sa ordinuje preparát II.línie, následne je možné kombinovať antichlinergikum + mirabegron. Liečba je dlhodobá a nesmie sa prestať užívať. Ak je tabletková liečba neúspešná, je možné zvážiť aplikáciu botoxu do močového mechúra - tento postup je však len všeobecný a treba ho individuálne modifikovať podľa výsledkov vyšetrení. Určite odporúčam Váš stav riešiť v špecializovanej ambulancii.


Sara  |  19. 9. 2024 (9:38)

Dobrý deň, písala som Vám 4.9., ďakujem Vám za odpoveď. Nakoniec sa ukázalo, že ide o stenózu uretry, robili mi cystoskopiu a dilatáciu, no mám pocit, že to nezabralo, práve naopak, príznaky sa zhoršili. Cystoskopia vyšla inak negatívne. Pán doktor, existuje nejaké riešenie, ako opakujúce sa striktúry efektívne riešiť? V minulosti som podstúpila už jednu uretrotómiu, pár rokov som mala pokoj, no teraz je to ešte horšie. Z toho, čo som počula a čítala, opakujúce sa zákroky len situáciu zhoršujú. Neviem, ako takto budem fungovať do budúcna, som ešte mladá a veľmi ma to obmedzuje. Počula som ešte o uretroplastike, ale znie to veľmi invazívne a výsledok tiež nie je 100%. Ďakujem za radu.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  22. 9. 2024 (21:29)

Dobrý deň! Tento problém je už v kompetencii urológa, ja som urogynekológ. Každopádne by som odporúčal opatovne kompletnú diagnostiku ne-funkčnosti močovej rúry: uroflowmetria + močové reziduum, urodynamika - profilometria uretry vrátane odmerania maximálneho uretrálneho uzáverového tlaku, cystometria s maximálnou funkčnou cystometricou kapacitou, vylúčiť detrusorovosfinkterovú dyssynergiu, hypoaktívny detruzor a neurogény močový mechúr, odmerať ultrazvukové parametre močovej rúry, opakovať kalibráciu uretry. Následne s výsledkami konzultácia na špecializovanom pracovisku so zvážením pomeru prínos versus riziko pre operačný zákrok na močovej rúre.


Danka  |  14. 9. 2024 (17:15)

Pán doktor, písala som Vám dotaz 10.09. Pravidelne dlhodobo každy druhý deň aplikujem Ovestin.A čo ste mi poradil tie ďalšie produkty, názvy tých produktov nemůžete zverejniť? Je ich tak veľa ... Ďakujem.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  14. 9. 2024 (17:31)

Dobrý deň! V prípade, že ste mali výsledky kultivačných vyšetrení negatívne a dlhodobá aplikácia estrogénov je neúspešná, je možné zvážiť liečbu laserom (tzv. laserová rejuvenilizácia pošvy), vykonáva sa v niektorých gynekologických ambulanciách. Jedná sa o nebolestivý ambulantný výkon, trvá cca 10-20 min., nie je potrebná žiadna príprava, nie je však hradený zo zdravotného poistenia a väčšinou je potrebný výkon s časovým odstupom opakovať. P.S. na tejto stránke nemôžu byť zverejňované komerčné názvy preparátov/produktov


Anna  |  13. 9. 2024 (12:28)

Dobrý deň, mám občasný slabý únik moču pri niektorých situáciách napr. silnejší kašeľ,smiech a pod. Lekár mi predpísal Uro-vaxom. Iné problémy nemám. Je to ten správny liek? Mám 65 rokov. Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  13. 9. 2024 (19:28)

Dobrý deň! Pravdepodobne došlo k nedorozumeniu. Preparát Uro-Vaxom je určený na liečbu a hlavne prevenciu chronických zápalov močových ciest, najmä v prípadoch, ak je/bola pôvodcom infekcie baktéria E.coli. Tento preparát posilňuje imunitu slizníc močového traktu voči baktériám. https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/uro-vaxom-320932.html V prípade, ak máte únik moču pri kašli, kýchaní, smiechu a pod., je potrebné vyšetrenie na zistenie príčiny úniku moču a podľa toho potom liečba alebo zákrok, odporúčam konzultáciu v špecializovanej urologickej alebo urogynekologickej ambulancii.


Alena  |  11. 9. 2024 (11:21)

Dobrý den, 3 roky bojujem so zápalom moč.mechura ( 6 x ročne).Urolog pri akutnom zápale podla kultivacie nasadí ATB ( doposial vzdy Ecoli).Uzívam urovaxom, blokurimu uro,pijem zlatobyľ,raz mesacne aplikuje lekar hyaluron.Vylúčila som všetky rizikové faktory ( pohlavný styk, prechladenie, bazeny )Po gynekologickej stranke som uplne v poriaku , kedže mám 60 rokov lekar predpísal Ovestin.Imunita OK.Cystoskopia nic nepotvrdila. Existuje ešte niečo co by mi pomohlo zbaviť sa tých zápalov? Pocula som o dlhodobom uzívaní ATB Biseptolu ale ja som na neho alergická.Tie bolesti su uz vlastne nonstop.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 9. 2024 (21:08)

Dobrý deň! Ovestin do pošvy určite aplikujte dlhodobo, aj keď nemusí byť každý deň. Nepíšete, či ste mali nejako riešený tráviaci trakt, E.coli sa do mechúra dostane zväčša z čreva, odporúčal by som preparát s obsahom xyloglukanu 1 tbl. na noc najmenej 14 dní, event. tento postup možno opakovať (preparát sa dá kúpiť v lekárni, ale sem nemôžem písať názov). Čo sa týka dlhodobého užívania antibiotík, ak je E.coli citlivé na nitrofurantoin, v závažných prípadoch zvyknem ordinovať nitrofurantoin 1 tbl. na noc 3-4 týždne - liek je viazaný na lekársky predpis. Treba ešte skontrolovať, či sa močový mechúr dobre vyprázdňuje (uroflowmetria + močové reziduum) v urologickej alebo urogynekologickej ambulancii.


Marta  |  11. 9. 2024 (0:14)

Dobrý deň! Od r 2020 začal problém s tlakom pod pr rebrom na boku a chrbte. Odstránený žlčník, rázová vlna a bio dermálne nite do zvislého svalu okolo chrbtice v driekovej oblasti. Stravovanie diétne,stolica každý deň tuhá, pečen v poriadku. 1/2024 zápal moc ciest- ATB, od 5/ 2024 opakovane zápaly moc ciest- ATB biseptol,súprax,unasyn(nutkanie na močenie, bolesť mechúra). Tohto času slabé močenie veľmi malého množstva moču. Bolesť pod pr rebrom vzadu, nechutenstvo, pocit na zvracanie,bolesť v slabine, zimnica, nárazovo obrovské potenie, výkyvy krv tlaku,opuchnuté horne viečka, pocit schvatenosti-dezorientacie-celk slabosti.Hydratacia dostatocna.Anemia HGB 113(rr120-155).KREATE 78,93(rr42-79). Podozrenie na hydronefrozu.Sono obličiek v poriadku.Dla výsledkov stav ponechaný tak a moje ďalšie trápenie. Čo byť trebalo vyšetriť a ako sa dostať z toho zapekliteho stavu? Ďakujem!

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 9. 2024 (21:02)

Dobrý deň! Vami popisovaný problém nespadá do pôsobnosti urogynekológa. Odporúčam doriešenie na vyššom klinickom pracovisku podľa miesta Vášho bydliska (Urologická klinika - Bratislava, Martin, Banská Bystrica, Prešov, Košice.....)


Danka  |  10. 9. 2024 (20:16)

Prosím o radu. Páli a svrbí ma v pošve, pri gyn. preventívnej prehliadke som to pani doktorke povedala, vzala mi ster s tým, že pochybuje že tam niečo mám lebo sliznice sú ružové. Keď som jej hovorila že kde ma to bolí tak povedala že to je krčok maternice,dnes mi volala že má baktériu enterococcus a fecalis, netreba to liečiť, lebo ženy v mojom veku to majú. Mám si robiť výplach ružový hypermangán.Hygienu dodržiavam, vždy sa po talete sprchujem, mám 65 rokov. Partnera nemám. Ako sa mám tohto zbaviť. Prosím pekne poraďte mi. Od bolesti si dávam Doretu rozpustnú. Ďakujem. Ešte podotýkam, že či bakérie mám alebo nie stále ma vnútri v pošve páli, je to na zúfanie. Netreba u gynekológa žiadnu kontrolu, stáva sa mi, že mi už ani výtery stery nechcú robiť, lebo že to je bežné. Može sa tá baktéria nejak viac rozmnožiť?

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 9. 2024 (20:58)

Dobrý deň! Je potrebné riešiť ťažkosti, ktoré máte. Podľa toho, čo píšete, to vyzerá, že sliznici pošvy chýba estrogén a pravdepodobne máte aj poruchu pošvovej rovnováhy. Pokiaľ pri gynekologickom vyšetrení nebol zistený zápal sliznice, odporúčal by som aplikovať do pošvy čípky alebo krém s obsahom estrogénov (musí predpísať gynekológ).Následne čípky s obsahom laktobacilov po pošvy striedať s gélom do pošvy s obsahom fytoestrogénov (oba sú voľnopredajné) - túto liečbu aplikovať dlhodobo. Výter z pošvy Váš zdravotný stav nezlepší. Vo väčšine prípadov pri dlhodobej \"preventívnej\" vaginálnej liečbe pacientky nemusia užívať žiadne analgetiká.


Sara  |  4. 9. 2024 (21:23)

Dobry den, pan doktor, velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu, resp. Vas nazor. Pred cca dvomi mesiacmi som dostala zapal mocovych ciest, ktore boli preliecene ciprofloxacinom. Tazkosti hned presli, no asi 2 tyzdne nato sa zapal zopakoval, dostala som biseptol, ktory mi tiez pomerne rychlo zabral, no takto sa to zopakovalo opat (brala som este suprax a monural), posledne antibiotika vsak uz nezabrali. Niekolkokrat bol realizovany rozbor mocu, vzdy vysiel negativny (aj ked som nebrala ATB), vsetky gynekologicke vysetrenia (sono aj stery na bakterie ci pohl. choroby) vysli negativne, vysetrenie u urologa tiez v poriadku (moc, sono) takisto v poriadku. No neustale pocitujem bolesti v mocovom mechuri, v uretre, mam caste nutkanie na mocenie, jednoducho ako keby som mala stale nejaky zapal. Zacala som chodit na fyzioterapiu panv. dna, vraj ho mam dost stuhnute. Som uz celkom zufala, posledna moznost ostava asi cystoskopia (v minulosti mi nic nenasli), akurat som pred 7 rokmi podstu

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 9. 2024 (20:49)

Dobrý deň! Pokiaľ je zápal vylúčený, mohlo by sa jednať o hyperaktívny močový mechúr, v takom prípade antibiotiká nie sú odôvodnené. Liečba je konzervatívna, okrem režimových opatrení hlavne liečba anticholinergikami (vo forme tabletky) dlhodobo. Problém je treba doriešiť s urológom, urogynekológom event. gynekológom. Pri tejto diagnóze je aj výsledok cystoskopie negatívny.


Petra  |  22. 8. 2024 (16:59)

Dobrý deň. Donedávna som mala problem s palenim pri močení. Na základe stanovenia chem. Parametrov v moči mi nebol indikovaný zápal moč. Ciest. Výsledky kultivácie na gynekologii (vrátane pohlavne prenosných chorob) boli OK. Na urologii mi spravili ster z moč.trubice ktorý išiel na kultiváciu. Nalez - Staphylococcus epidermisis a Gardnerella vaginalis. Urológ povedal že je to v poriadku, no v mnohých zdrojoch čítam že Gardnerella v moč. Trubici sposobuje infekcie a ak sa dostane do mechúra, môže aktivovať E.Coli (E.Coli som mala 2 krát v moči pri zapale v aprili a maji). Prosím Vas, aky mate na to nazor, je pritomnosť tychto bakterii, ktore mi boli vykultivovane, v moč. Trubici naozaj v poriadku? Dakujem pekne za nazor, a prajem pekny den. S pozdravom Petra

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  23. 8. 2024 (7:09)

Gardnerella vaginalis je baktéria vyskytujúca sa v pošve, ktorá môže vyvolávať výtok a často aj rybací zápach. Súvisí s poruchou pošvovej rovnováhy, pohlavným stykom sa nešíri. Liečba je jednoduchá - aplikujú sa čípky do pošvy, po liečbe je potrebné prevencia formou čípkov do pošvy s obsahom laktobacilov kyseliny mliečnej. Ak ste mali opakovane v močovom mechúri baktériu E.coli a v tom istom čase táto baktéria v pošve zistená nebola, odporúčam ako prevenciu preparát s obsahom xyloglukanu /tabletková forma cez ústa/.


Katarina  |  12. 8. 2024 (22:11)

Dobrý deň pán doktor, bola mi robená cystoskopia a biopsia kvôli častému močeniu, lekári sa vyjadrili, že nič nezistili a bolo to v poriadku, prikladám výsledok: Cystoskopia: Leukoplakia trigona. Z hyperémie na zadnej stene biopsia kliešťami, následne koagulácia. Výsledok biopsie: - jeden fragment steny močového mechúra, na povrchu krytý urotelom bez nápadnejších zmien, -1HC analyza: CD44+ v dolnej časti urotelu, CK20 pozitivita v ojedinelých povrchových dáždnikovitých bunkách - subepitelové spojivo je edematózne presiaknuté, s účast\'ou celkom ojedinelých disperzných lymfocytov, bez známok postihnutia klinicky známou endometriózou Poprosila by som Vás o Váš názor, ďakujem pekne za odpoveď

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  14. 8. 2024 (16:45)

Dobrý deň! Základný princíp je nasledovný: pacientka ide k lekárovi s problémom, ten odporučí a vykoná vyšetrenie a následne interpretuje výsledok a odporučí ďalší postup. V takomto prípade je vylúčená nesprávna interpretácia výsledku. Plne chápem, že pacienti si hľadajú informácie na internete (nakoniec aj v tejto poradni), avšak takto môže dôjsť k nie celkom správnym záverom. Ak to dobre chápem, kolegovia mali podozrenie z endometriózy v stene močového mechúra, preto odobrali vzorku a endometrióza bola vylúčená (pozn. endometrióza je stav, keď sa tkanivo sliznice maternice vyskytuje na inom mieste ako má normálne byť, teda mimo maternice). Výsledok biopsie nevysvetľuje príčinu častého močenia. Ak máte časté močenie, môže sa jednať dráždivý močový mechúr, na tento problém existuje diagnosticko-terapeutický postup, rieši to urológ alebo urogynekológ, event. môže čiastočne aj gynekológ.


Dominika  |  12. 8. 2024 (19:58)

Dobrý deň, po biseptole sa mi vyhodila kožná reakcia v okolí konečníka ako zaparenina, vysadila som ich a dostala mastičku. Avšak neviem či mykóza alebo mi to prešlo i na pošvu. Mala som opuchnuté pysky svrbenie a pálenie. Moč mám ale čistý, doktorka tqm videla hraničnú krv vo štvrtok. Od piatka mám ako keby jemné krvácanie so špinením, kedže som nedostala menštruáciu neviem či je to menštruácia alebo niečo spojené s tým, svrbenie a opuch už nemám ale pálenie áno. Môžem si nasadiť gynella sylver caps? Ďakujem pekne

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 8. 2024 (21:32)

Dobrý deň! Pokiaľ nemáte dodiferencovanú príčinu krvácania, mali by ste stav riešiť so svojim gynekológom. Ak máte menses, tak počas nej by som Gynellu neaplikoval. Gynella silver je vhodný preparát najmä na doliečenie zápalových stavov a podráždených slizníc, ale ak sú ťažkosti na vonkajších rodidlách, tak je vhodnejšie aplikovať Gynella silver penu.


Veronika Piknova  |  12. 8. 2024 (11:34)

Dobry den ,7.8.2024 som mala aplikovaný botox do močového mechúra, chcem sa spýtať na dĺžku rekovalenscencie a akú záťaž môžem vykonavat chôdza po schodoch a podobne.Dakujem za odpoved. S pozdravom Veronika

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 8. 2024 (21:10)

Dobrý deň! Nie sú mi známe žiadne obmedzenia po liečbe botoxom, treba len odsledovať, či sa močový mechúr dobre vyprázdňuje, o tom Vás isto poučil lekár, ktorý botox aplikoval. Fyzickú aktivitu ani chôdzu po schodoch nie je potrebné obmedzovať.


Vlasta  |  11. 8. 2024 (16:57)

Pán doktor, užívala som kapsule Uroril 2x ráno, 60 ks balenie po 4 mesiace. Mala som lekopákiu v močovom mechúre, choprnický zápal v močovom mechúre. Cystoskopiu teraz zistené že zápal nemám , leukopákia len mierna trigonum mierne prekrvené. Fyzicky sa ale lepšie necítim. Pálenie nutkanie na močenie stále mám. Mám naďalej užívať Uroril, keď ho prestanem užívať vráti sa mi leukopákia alebo už natrvalo sa vytratila? Lekár mi povedal že ak mi pomáha tak áno. Nález že je lepší ako pred 4 mesiacmi keď mi tiež robil cystoskopiu. Ďakujem pekne za odpoveď.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  12. 8. 2024 (21:06)

Dobrý deň! Uroril môžete užívať dlhodobo, najlepšie jednu tabletku večer, resp. na noc. Je však možné, že leukoplakia Vaše ťažkosti nespôsobuje a pálenie má inú príčinu. Pokiaľ sa stav nezlepší, odporúčal by som kontrolné vyšetrenie moču a aj pošvy, následne je vhodné zvážiť aj liečbu čípkami do pošvy podľa výsledkov.


Magdaléna  |  31. 7. 2024 (21:59)

Dobrý deň pán doktor, mám slabú imunitu(Crohnovu choroba,zapál štítnej žľazy, hpv low risk) Opakované uroinfekty vždy moč v krvi a bielkoviny. Momentálne sa mi prebúdza močak počas vzplanutia čriev. Dá sa to nejako liečiť a zbavit toho? Bojím sa mť pohlavný styk, aby som zas nemusela letieť k urológovi. Vždy beru len moč cievkovaný pôdy sterilne sono a tam to končí. Rozmýšľala som nad cytoskopiou a rozširením moč.trubice? Len neviem,či by to pri Crohne malo význam? Mám to už asi chronické . Mám stále nutkanie močiť. Vopred ďakujem za odpoveď.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  1. 8. 2024 (21:08)

Dobrý deň! Váš problém ste už v podstate popísali: porucha imunity a Crohnova choroba. Zápaly dolných močových ciest sú sekundárny problém, treba riešiť základné ochorenie a snažiť sa v spolupráci s imunologom riešiť poruchu imunity. Nie je mi celkom jasné, čo by ste chceli dosiahnuť rozšírením močovej trubice, ak však máte podozrenie, že sa močový mechúr nevyprázdňuje dobre, je možné u urológa odmerať močové rezuduum a odmerať prúd moču (uroflowmetria). Ak budú parametre v norme, nie je dôvod na žiadny zákrok, ak by boli parametre zhoršené, zväčša sa začína tabletkovou liečbou. Rozšírením zdravej uretry by ste riskovali inkontinenciu moču. V každom prípade najmä v prípade zhoršenia m.Crohn treba do pošvy aplikovať čípky s laktobacilom a kyslinou mliečnou.


Dany  |  30. 7. 2024 (15:42)

Dobry deň prajem. Už rok bojujem so zápalom močových ciest. Som rok na antibiotikách každý mesiac.Na niektoré som už rezistentna. V novembri mi bola robená cystokospia kde mi bola nájdená mierne zhrubnuta a vyblednuta sliznica. Pred týždňom som kvôli tomu bola operovana. Podstúpila som abraziu. Prvé dni po operácii som sa cítila dobre , a tretí deň od operácie pociťujem znova nutkanie na močenie , krv v moči , bolest. Bolo mi povedané že je to normálne po operácii. Zvýšili mi dávku antibiotik. Bola mi vždy potvrdená baktéria ecoli. Niekedy masívne premnožena inokedy bežné.dokonca aj výsledky od gynekológa boli že mám v pošve ecoli. Po tejto operácii som si už myslela že sa mi uľaví a bude dobre. Môžem spraviť niečo preto aby som sa z tohoto kolotoča liekov už dostala a vyliečila to úplne ? Alebo dôvod prečo sa to stále vracia ? Ďakujem za odpoveď.

Dany  |  1. 8. 2024 (20:59)

Dobrý deň! Pokiaľ je vždy pôvodca zápalu ten istý: baktéria E.coli, treba sa zamyslieť, čo je príčinou recidívy alebo relapsu ochorenia. E.coli sa nachádza v črevnom trakte, teda je vhodné užívať preparát s obsahom xyloglukanu, ktorý znižuje nález E.coli v črevnom trakte. Ďalej je potrebné riešiť pošvové prostredie v súčinnosti s gynekológom, ak sa baktéria E.coli nachádza aj v pošve, je potrebná liečba čípkami, ak nie, je vhodné do pošvy v pravidelných intervaloch aplikovať čípky s laktobacilmi a kyselinou mliečnou. Ďalej by som odporúčal realizovať imunologické vyšetrenie - vylúčiť alebo potvrdiť deficit imunity, imunolog môže následne ordinovať preparáty na posinenie imunity proti E.coli, prípadne nechať vyrobiť autovakcínu.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  1. 8. 2024 (21:09)

Dobrý deň! Pokiaľ je vždy pôvodca zápalu ten istý: baktéria E.coli, treba sa zamyslieť, čo je príčinou recidívy alebo relapsu ochorenia. E.coli sa nachádza v črevnom trakte, teda je vhodné užívať preparát s obsahom xyloglukanu, ktorý znižuje nález E.coli v črevnom trakte. Ďalej je potrebné riešiť pošvové prostredie v súčinnosti s gynekológom, ak sa baktéria E.coli nachádza aj v pošve, je potrebná liečba čípkami, ak nie, je vhodné do pošvy v pravidelných intervaloch aplikovať čípky s laktobacilmi a kyselinou mliečnou. Ďalej by som odporúčal realizovať imunologické vyšetrenie - vylúčiť alebo potvrdiť deficit imunity, imunolog môže následne ordinovať preparáty na posinenie imunity proti E.coli, prípadne nechať vyrobiť autovakcínu.


Dada  |  21. 7. 2024 (4:07)

Dobrý deň.Prosím pekne pred pár mesiacmi som mala neskutočné zápaly každý mesiac gynekologického pôvodu prišli sme na to že to spôsobovala baktéria ureaplazma.Preliečili sme s atb a bolo super.Teraz sa mi zase vrátili príznaky ale plus aj zápaly močových ciest.Prosim je možné že na gynekologickom vyšetrení zo steru sa ureaplzama nepotvrdila lebo sa nepotvrdila ale ju môžem mať v močových cestách?Môže byt že to gynekológ nevie zistiť ak ju mám v mocovych cestach?Musím ísť urologovi?krásne ďakujem.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  1. 8. 2024 (17:05)

Dobrý deň! Vaše ťažkosti treba riešiť komplexne, nejedná sa o izolovaný problém. Ak ste mali antibiotickú liečbu tabletkami cez ústa, tak je jedno, kde Ureplazma bola, liečba je rovnaká bez ohľadu na to, či bola Ureaplazma v pošve (resp. krčku maternice) alebo v močovom mechúri. Ak máte ťažkosti s močením, resp. príznaky zápalu močových ciest, je vhodné absolvovať urologické vyšetrenie, urológ zistí pôvodcu ťažkostí - môže sa stať, že ťažkosti spôsobuje iná baktéria. Určite nie je správne dávať opakovanú antibiotickú liečbu po sebe bez zistenia pôvodcu zápalu. Samozrejme treba riešiť aj pošvové prostredie a vhodné sú aj preparáty na podporu imunity.


Lenka  |  12. 7. 2024 (12:00)

Dobrý deň p.doktor, Mojej 3.rocnej dcére bol zistený Enterococcus faecalis v pošve. Detský gynekológ, jej predpísal Framykoin masť. Avšak po dvoch dňoch sa sťažovala, že ju to štipe. Chcela by som sa spýtať, akým spôsobom sa lieči táto baktéria u detí? Je veľké riziko, že sa dostane do močového mechúra? Dcéra pred pol rokom prekonala zápal obličiek kvôli baktérií E.Coli. Ďakujem s pozdravom Lenka

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  1. 8. 2024 (16:58)

Dobrý deň! Ako urogynekológ nie som kompetentný riešiť problematiku detí, na to je detský gynekológ, ktorého ste už navštívili. Ak jeho liečbu dcérka nerolerovala, treba ho kontaktovať znovu, aby liečbu zmenil. O probléme treba informovať aj detského lekára. Enterococcus sa zväčša do pošvy dostane z konečníka, môže sa dostať aj do močových ciest.


Alena  |  5. 7. 2024 (15:02)

Dobrý deň , mám 60 rokov a približne 4 roky problémy so zápalom močového mechúra . Zápaly mávam viac ako 6x za rok. Užívam všetky druhý ATB , chodím k urologovi . Užívam každé 3 mesiace uro vaxom , pred a po pohlavnom styku blokurima uro . Z gynekologickeho hľadiska som v poriadku . Urolog mi dával ak kyselinu hyaluronovu . Na chvíľku sa to zlepšilo ale opäť som c tom , že každý mesiac mám bolesti . Začne sa to bolesťou v krížoch a potom v podbrušku . Počas mocenia ma nepali ( len keď už mám silný nález v moci ) , skôr ma boli mechúr pri konci mocenia . V moci mám bielkovinu, väčšinou mi povie lekar že len slabý nález . Občas je tam krv . Ja už skutočne neviem čo mám robiť . To že pijem čaje , vodu , podporné lieky ani nehovorím . Prosím existuje nejaké komplexne vyšetrenie ktoré by mi pomohlo zistiť príčinu mojich ťažkosti

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  6. 7. 2024 (21:32)

Zápal močového mechúra je široký pojem, predovšetkým treba špecifikovať pôvodcu zápalu, či sa jedná vždy o ten istý druh baktérie alebo sa druhy menia, prípadne či nie sú pôvodcom kvasinky. Zároveň s odberom moču na kultivačné vyšetrenie je potrebné odobrať ster z pošvy, či sa rovnaká baktéria nenachádza aj v pošve. Pri recidivujúcich zápaloch močového mechúra je na zváženie cystoskopia, pri ktorej urológ pomocou optického prístroja vyšetrí močový mechúr, v prípade, že je v moči krv, je nutné vylúčiť nádorové ochorenie močových ciest. Odporúčal by som posúdiť stav panvového dna, vylúčiť pokles dna močového mechúra a vyšetriť vyprázdňovaciu funkciu močového mechúra. Často práve poruchy vyprázdňovania s patologickým močovým reziduom sú príčinu recidivujúcich uroinfektov. Ďalej sa treba zamyslieť, či je riešené aj pošvové prostredie a črevný trakt, často sa stáva, že po antibiotickej liečbe sa baktérie dostanú znovu do močového mechúra práve z týchto partií. Uro-Vaxom posilňuje imunitu močových ciest voči baktériám E.coli, ak sa však zistí iný pôvodca zápalu, je vhodné zvážiť imunologické vyšetrenie. V prípade výskytu bielkoviny a krvi v moči (po vylúčení nádoru urologom) odporúčam nefrologické vyšetrenie.


Andrej  |  2. 7. 2024 (11:07)

Vazeny pan doktor. Chcem sa spytat co by ste poradili pre recicivach e.coli nasmu otcovi. Taha sa to uz od septembra, X krat ATB peroralne aj intravenozne s horuckami a zavratmi v nemocnici. Konkrtementy pod ATB clonou rozbili v januari ale stale sa to vracia. Po ATB ciste ale ono sa to zasa po par dnoch vrati. Druhy mesiac berie Urovaxom, Uroril, vecer Dmanozu Blokurimu, probiotika, snazime sa aby vela pil... Sme uz zufali... Viem sice, ze ma striktury na uretre, ktore mu nejak aj riesili operacne ked bol mladsi ale neviem ci tam moze byt stale problem. Alebo imunologicky? Crevny problem? Nejak to nikto neriesi s nim z lekarov... Co by ste nam poradil prosim? Vopred velka srdecna vdaka....

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  3. 7. 2024 (6:59)

Dobrý deň! Ako gynekológ a urogynekológ môžem riešiť len problematiku týkajúcu sa žien. Vo Vašom prípade musíte konzultovať urológa.


1 2 3 4 ... 7