Poradňa

Stanovenie diagnózy hyperaktívneho močového mechúra spočíva v dôkladnom rozhovore s lekárom.

Preto sa nehanbite otvorene s lekárom hovoriť o všetkých Vašich problémoch súvisiacich s močením.

Ak máte predsa len otázky, na ktoré hľadáte odpoveď ešte skôr ako sa na ne spýtate svojho lekára, môžete ich položiť sem.

Na Vaše otázky odpovie
renomovaný lekár

MUDr. Tomáš DANYS, PhD., MPH

špecialista v odbore gynekologická
urológia a v odbore gynekológia

a pôrodníctvo

MUDr. Tomáš DANYS,
PhD.,MPH

Gynekologická a pôrodnícka
ambulancia a Ambulancia
gynekologickej urológie
Kapisztóryho 5 
940 02 Nové Zámky
tel.: 035 640 44 44
www.gyndanys.sk

Vložiť môj príspevok


Michaela  |  12. 7. 2019 (21:47)

Dobrý deň, prosím o radu. Moje problémy začali krátko po pôrode 2 roky dozadu( sekcia, zavedený katéter na 24 h.) Najskôr sa prejavovali ako infekcia mechúra v intervale cca každé 3 mes. Pol roka dozadu sa však stav zhorsil a problémy s močením mám každý deň ( pálenie štípanie, nutkanie na mocenie, pri močení musím tlačiť aby som sa dostatočne vycikala). Najhoršie mi je v lahu, akoby aj tlak alebo neviem to opísať.je to akoby skôr v močovej rúre. Na gynekologii mi bola zistena raz ureaplazma ( preliecena 3x ATB) potom enterokok z moču. Tiež preliecena. Ďalšie vytery a odbery už 3x negatívne všetko aj kultivácie. Napriek tomu problémy pretrvávajú. Urológ na sone mechúra zistil že aj po vymoceni ostáva 50ml v mechúri. Navrhol cystoskopiu. Aký je Váš názor na to.? Lebo sa obávam tohto vyšetrení. Nebolo by vhodné aj CT mechúra. Môže ísť stále o spominane baktérie aj keď už nie sú dokázané alebo niečo funkčné po porode. Niekedy ma stipe aj akoby pošva ale gynekologicky nález žiadny. Dakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  22. 7. 2019 (19:15)

Dobrý deň! V prípade, ak ste mali všetky kompletné vyšetrenia kultivácií (teda vyšetrenie moču, steru z močovej rúry a steru z pošvy) negatívne, doporučoval by som realizovať cystoskopiu. Týmto vyšetrením sa dá vylúčiť/diagnostikovať niekoľko možných príčin Vašich ťažkostí, resp. porúch močového mechúra, vrátane chronických zmien sliznice močového mechúra. Nie je dôvod sa obávať tohto vyšetrenia. Ak bude cystoskopia negatívna, odporúčal by som realizovať uroflowmetriu s vyšetrením močového rezidua, je to jednoduché vyšetrenie, môže ho realizovať urológ alebo urogynekolog a zisťuje sa ním najmä prípadná porucha vyprázdňovania močového mechúra. Vhodné by bolo aj posúdenie, resp. vylúčenie defektu panvového dna, najmä tzv. predného kompartmentu, to realizuje gynekológ. Ak máte štípanie pošvy, treba tento problém riešiť s gynekológom, štípanie pošvy určite nie je v poriadku. CT vyšetrenie močového mechúra nenahrádza vyššie uvedené vyšetrenia.


Michala  |  26. 6. 2019 (19:55)

Dobrý deň prosím o radu.skoro pred dvoma rokmi som začala mať gy.problemy mala som escheriu coli v pošve aj po 3 mesiacoch a liekoch tam stále bola potom už nie ale zase sa objavil enterokokus a začali aj problémy s nutkanim močiť žiadne palenie pri močení a bolesti.moc vždy čistý stery z močovej rúry tiež ok cystokopia tiež.imunologicke vyšetrenie tiež v poriadku len sa zistila potravinová alergia na mlieko vajcia sóju.gastostroskopicke vyšetrenie tiež ok.stery z pošvy teraz ok.manzel bol tiež na vyšetrení a ok.nutkanie je niekedy zle a niekedy ani nie. Vatsinou nutkanie začína 2-3 dní pred menštruáciou ked sedím je to ok ako náhle sa postávim nutkanie nastane alebo keď ležím a prevratom sa hneď mi treba cikat.dakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  27. 6. 2019 (7:07)

Dobrý deň! Zápaly močového traktu /močového mechúra a močovej rúry/ väčšinou spôsobujú bolesti, pálenie a štípanie pri močení a často aj nútenie na močenie. Ak je to jediná príčina ťažkostí, po preliečení zápalu ťažkosti vymiznú. V niektorých prípadoch však pretrváva časté nútenie na močenie, ak sa vylúči recidíva zápalu, môže sa jednať o dráždivý močový mechúr. Tento problém /nazývaný aj over active bladder - OAB/ môže mať rôzne príčiny, vždy treba vylúčiť zápal a nádor (čo ste urobili). Následne je možná liečba tabletkami. V niektorých špecializovaných centrách sa vykonáva urodynamické vyšetrenie, na začatie liečby hyperaktívneho močového mechúra však nie je nevyhnutné. Ak sú ťažkosti pri zmene polohy, je potrebné posúdiť stav panvového dna, resp. vylúčiť defekt panvového dna. Doporučujem navštíviť urologickú, urogynekologickú alebo gynekologickú ambulanciu.


Jana  |  9. 6. 2019 (21:37)

Dobrý deň, mám otázku, čo môže znamenať to, že po vymočení mam za cca hodinu, pocit že mi treba znovu na wcko, mavam aj pocit plného mechúra, pritom zo mňa nevynde vela moču, može to byť znova zápal? Pravidelne uzivam urinal a ani ten už velmi nezabera, a zase niekedy ak na to ze mi treba na wcko nemyslim tak vydrzim dlhsie neist ale viacmenej vzdy mi treba viac ako 2 hodiny bez wcka nevydrzim aj ked je to fakt pak kvapiek.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  10. 6. 2019 (7:43)

Dobrý deň! Akútny zápal sa zväčša prejavuje aj bolesťou, štípaním a pálením pri močení. Ak chodíte močiť, resp. máte nútenie na močenie viac ako 8x počas dňa a viac ako 1x v noci, môže sa jednať o hyperaktívny močový mechúr. Prítomnosť baktérií v moči môže byť jednou z príčin, ale často má tento stav aj iné príčiny. Doporučoval by som Vám urobiť si tzv. mikčný denník (http://www.nocnemocenie.sk/mikcny-dennik.pdf ). Je potrebné si počas 48 hod. zaznamenávať čas a množstvo moču (každé močenie zvlášť) a čas a príjem tekutín (množstvo a druh nápoja, polievka..). Tento vyplnený mikčný denník zoberte k lekárovi. Určite bude potrebné vykonať aj vyšetrenie moču, prípadne ďalšie vyšetrenia. Ak sa jedná o hyperktívny močový mechúr, existuje účinná liečba vo forme tabletiek.


Maria  |  4. 6. 2019 (22:04)

Dobrý deň chcela by som sa spýtať čo môže znamenat časté močenie hneď po vy močení akoby sa mi zasa nalial mechúr a chcelo sa mi zasa ale nič nejde ďakujem za odpoveď

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  5. 6. 2019 (18:40)

Dobrý deň! Môže sa jednať o dva druhu problému: 1. ak sa močový mechúr vyprázdni dobre a úplne a bezprostredne po vymočení žena znovu pociťuje nútenie na močenie, pravdepodobne sa jedná o dráždivý močový mechúr. 2. ak sa močový mechúr nevyprázdni dobre a v mechúri zostáva viac ako 50 ml moču, pocit na močenie spôsobuje nedostatočné vyprázdnenie močového mechúra.


Martina  |  28. 5. 2019 (11:35)

Dobrý deň prajem. Chcela by som tiež poradiť. Pozorujem na sebe , že chodím tiež často na toaletu.Je to v priemere asi každú hodinu a pol. Pijem aj čaje , kúpila som si brusnice ale stale je to rovnaké. Som objednaná už aj na gynekológiu aj keď neviem , či nebude nutné isť skôr na urologiu. Ďakujem za pomoc Martina

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  30. 5. 2019 (7:16)

Dobrý deň! Doporučoval by som nasledovný postup: odmerajte si príjem a výdaj tekutín počas 48 hodín tak, že si budete zapisovať čas a množstvo každej jednej dávky moču a čas, množstvo a druh prijatej tekutiny /všetky nápoje, polievky atď. / a to a v noci, z praktického hľadiska najlepšie cez víkend /pokiaľ pracujete/. Počas tohto obdobia čaje nepije, prijímajte tekutiny \"ako obvykle\". Tento tzv. mikčný denník skonzultujte so svojim gynekologom, ktorý zároveň posúdi stav Vášho panvového dna /vylúčiť pokles močového mechúra.../, môže urobiť aj vyšetrenie moču, prípadne odbery krvi. Ak bude potrebné, odošle Vás na urologické, urogynekologické /urodynamické/ prípadne nefrologické vyšetrenie (na všetky je potrebný výmenný list, zoberte tam aj vyplnený mikčný denník/. Prípadná liečba bude podľa výsledkov vyšetrení.


Viktoria  |  17. 5. 2019 (13:27)

Dobry den!Uz 6 rok mam problem so zapalom moc.mechura!pocas cvicenia, ked sa velmi namaham mam unik mocu!a niekedy z nicoho nic zacnem pocitovat nahle nutkanie na mocenie a musim bezat na toaletu! Niekedy unikne moc, niekedy vydrzim!navstivila som 3urologov!brala som ATB na zapaly moc.mech!tinkturi,kvapky!Vratilo sa to naspat!ako som otehotnela tieto problemi vymizli!potom to zase prislo! Musim dodat, ze pitny rezim, bavlnene nohavicky..vsetko dodrzujem do dnes! pol roka,to mavam uz aj 2krat do mesiaca!doma som sa liecila posledne mesiace! Nakolko u nas k urologovi sa dostanem az za 3 mesiace!Vyhlada som pomoc U ineho urologa!povedal, ze treba vylucit STD! Usg+Obj.moc chem+sedimimentacia bolo negat!Dg. mi dal cystitis recid. a ako doporucenie perspekt cytoskopiu a kalibraz urethry!1.otazka:co je to ( persp.cytidkopia+ kalibraz urethry)? 2.otazka :Po tolkych zapalov nemoze vzniknut rakovina?3.ake kroky,by ste mi doporuculi?4.da sa vyliecit uplne chron.zapal?dakujem Vam za ochotu :)

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  17. 5. 2019 (15:49)

Dobrý deň! Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že únik moču pri námahe a náhle nútenie na močenie môžu mať aj úplne iné príčiny ako je chronický zápal močového mechúra. Ak chcete mať vyriešené popisované ťažkosti, je potrebné absolvovať vyšetrenia na zisťovanie príčiny úniku moču a tieto liečiť. Ak chcete mať vyriešený chronický zápal močového mechúra, je potrebné zistiť príčinu, inak pacientka len opakovane užíva antibiotiká a čaká na ďalší. Odpovede na vaše otázky: Otázka č.1: cystoskopia je vyšetrenie, pri ktorom sa do močového mechúra cez močovú rúru zasunie prístroj s kamerou a studeným svetlom na jeho konci a zhodnotí sa stav močového mechúra, sliznice, prípade sa odoberie vzorka. Kalibrácia uretry je zisťovanie priechodnosti močovej rúry pomocou nástrojov na to určených, v prípade, ak sa zistí zúžená priechodnosť, je možné močovú rúru rozšíriť /dilatácia/. Vždy je potrebné komunikovať s lekárom, každý lekár pred vyšetrením má oboznámiť pacientku s princípom navrhovaného vyšetrenia, účelom a rizikami. Otázka č.2: Nakoľko ste navštívili 3 urologov, mali by ste mať chronologický prehľad všetkých výsledkov vyšetrenia moču a doterajšej liečby, najmä kedy a aká baktéria bola v moči zistená. Nepredpokladám, že by zo zápalu vznikla rakovina /navrhovanou cystoskopiou sa nádor močového mechúra vylúči/alebo potvrdí/. Otázka č.3 Doporučoval by som vyšetrenie u špecialistu,ktorý sa zaoberá problémom úniku moču /zoznam je napr. na: http://www.urogynekologia.sk/?page_id=352 ,samozrejme treba výmený list od praktického lekára a kópie doterajších urologických vyšetrení. otázka č. 4: je to možné, resp. dajú sa urobiť opatrenia, aby sa prejavy trápili pacientku čo najmenej.


Sylvia  |  9. 4. 2019 (18:09)

Dobrý deň prajem pán doktor,chcem sa spýtať mám problém už skoro štvrtý rok začalo to pálivym vytokom z pošvy kde po urobený h steroch vyšiel enterokok. Automaticky začalo pálenie a zápal močových ciest. Na enterokok som dostala masť maxmiror na 6 dní a na močové cesty Biseptol 450. Po preliečení avšak problémi neprešli tak urológ predpísal ďalšie dvoje antibiotika po sebe. Problémi neustáli ani po toľkých antibiotikách. Moč bol odobraty vždy na kultivaciu aj chem. do labáku ale výsledky boli kultivaciu v poriadku ale baktérie na jeden alebo dve pluska tak to neriešili ďalej. Výtok z pošvy bol tiež palivy a stere v poriadku. Trvá to dlho u gynekológa som na dennom poriadku stere si dávam robiť dokola na všetko aj na pohlavné choroby plus si radcej aj pri platím aj moč automaticky a výsledky z labaku prídu vždy negatívne a pálenie občas svrbenie stále pretrvavá aj v pošve aj močové cesty. Ďakujem za odpoveď

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  11. 4. 2019 (17:42)

Dobrý deň! V prípade opakovaného vzniku zápalu pošvy a/alebo močových ciest je potrebný odber na kompletné kultivačné vyšetrenie /všeob., Kvasinky, Gardnerella, Chlamydie, Ureaplazmy, Mykoplazmy, Tricho/. Ak sa infekcia potvrdí, tak je pacientka cielene preliečená antibiotikami podľa citlivosti. Ak sa zápaly opakujú, je potrebné zisťovať príčinu recidív. Ak sa pri kontrolných steroch infekcia nezistí a pacientka má naďalej ťažkosti, je potrebné pokračovať v diagnostickom postupe na zisťovanie príčin. Z gynekologického hľadiska je potrebné zhodnotiť hormonálny stav, či pacientka má pravidelné menštruačné cykly alebo je už v/po prechode, či nemá atrofiu slizníc pošvy a vonkajších rodidiel alebo ochorenie krčku maternice. Z urogynekologického hľadiska je potrebné posúdiť stav panvového dna, vylúčiť najmä pokles močového mechúra a/alebo čreva a zhodnotiť vyprázdňovaciu schopnosť močového mechúra a močové reziduum. Z urologického hľadiska je možné zvážiť cystoskopiu na vylúčenie chronických zápalov sliznice močového mechúra. Z proktologického hľadiska vylúčiť hemoroidy a posúdiť stav sfinkteru konečníka. Okrem toho prichádza do úvahy imunologické vyšetrenie na zisťovanie porúch imunitného systému. Následne je potrebné zhodnotiť všetky výsledky a podľa toho začať liečbu, existujú rôzne preparáty riešiace ťažkosti s močovým mechúrom (napr. s kyselinnou hyalurónovou), ďalej čípky do pošvy (často je potrebné lokálna aplikácia estrogémov a laktobacilu), na vonkajšie rodidlá sa používa pena s koloidným striebrom. Ak ťažkosti (baktérie) pochádzajú z črevného traktu, je možné použiť preparáty upravujúce baktérie hrubého čreva, ev. prichádza do úvahy liečba hemoroidov. Uvedený postup by mal koordinovať jeden lekár, nie je úlohou pacienta manažovať si sám špecializované vyšetrenia v odborných ambulanciách.


Mária  |  3. 4. 2019 (17:42)

Pán doktor ešte som zabudla na to hlavne som rok po úplnej hysteroktomii a odvtedy sa začali moje problémy s mechurom Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  9. 4. 2019 (17:13)

Vo Vašom prípade je potrebné kompletné funkčné vyšetrenie dolných močových ciest a panvového dna. Urodynamické vyšetrenie má niekoľko častí, cystometriou sa hodnotí najmä kapacita a dráždivosť močového mechúra, profilometriou sa hodnotia parametre močovej rúry, uroflowmetriou prúd moču pri močení a následne sa vyhodnotí aj tzv. močové reziduum, teda množstvo moču, ktoré zostáva v mechúri bezprostrednej po vymočení sa. Okrem toho je potrebné posúdiť stav jednotlivých kompartmentov panvového dna, čím sa zisťuje prípadný pokles močového mechúra, pošvového pahýľa alebo konečníka. Je tiež vhodné ultrazvukom posúdiť stav panvového dna, pohyblivosť močovej rúry a uhlové parametre medzi močovou rúrou a močovým mechúrom. V niektorých prípadoch sa vykonáva cystoskopia a ultrazvuk obličiek. Každá pacientka nemusí mať realizované všetky vyšetrenia, často je potrebná spolupráca viacerých odborníkov, najmä urológa, urogynekológa, gynekológa, neurológa atď. Na základe výsledkov vyšetrení sa stanoví diagnóza a podľa nej sa určí liečba. Inkontinencia moču v pravom slova zmysle nie je diagnóza, ale symptóm nejakého ochorenia, poruchy alebo defektu. Všeobecne je možné povedať, že operačné zavedenie pásky je vhodné u pacientok so stresovou inkontinenciou /najmä s nadmerne pohyblivou močovou rúrou/, ktoré majú cystometricky overenú kapacitu močového mechúra minimálne 350 ml a gynekologický nález majú v poriadku, resp. nemajú iný defekt panvového dna. Aplikácia botoxu sa zvažuje v prípadoch refraktérneho hyperaktívneho močového mechúra, teda takého, ktorý nereaguje na tabletkovú liečbu preparátmi prvej ani druhej línie a sú vylúčené iné príčiny (ako napr. zápal, nádor, kamene...), preto je pred aplikáciou botoxu potrebné cystoskopické vyšetrenie. V princípe platí, že v špecializovaných ambulanciách alebo centrách na základe podrobného vyšetrenie špecialista odporučí individuálne každej pacientke „liečbu na mieru“, teda neexistuje jedno univerzálne riešenie inkontinencie moču rovnaké pre všetky pacientky.


Mária  |  3. 4. 2019 (17:36)

Dobrý deň pán doktor môj problém je že mi bol potvrdený hyperaktivny močový mechúr pričom mi unikne občas aj moč niekedy aj v noci ,mám neustály pocit plného mechúra aj po vymoceni niekedy vydržím aj 2 hod ale inokedy chodím 15 min po sebe . Moč mi unikne niekedy keď sa len postavím zo sedu alebo v noci keď sa postavím a chcem ísť na wc . Čaká ma urodynamika chcela by som vás poprosiť aká je liečba pri takejto diagnóze či by pomohla páska. Zabudla som napísať že mám urgentnú inkontinenciu .Bol spomenutý botox ale po pravde mám z toho obavu lebo som čítala že sa po zákroku botoxom museli pacientky cievkovat . Ďakujem za odpoveď Už som si aj zvykla že chodím veľmi často na wc ale ten pocit plného mechúra je neznesiteľný proste vôbec sa mi neuľavi po vymoceni.Este raz veľmi pekne ďakujem.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  9. 4. 2019 (17:14)

Odpoveď na otázku je uvedená vyššie.


Vojtech Gábriš  |  11. 7. 2018 (15:11)

Dobrý deň ! Dnes som bol u rologa a diagnostikoval mi, že prevdepodobne mám hyperaktívny močový mechúr. Chcel by som sa opýtať nakoľko mi nechcel predpísať lieky či tieto lieky majú vplyv na srdce nakoľko užívam lieky na vysoký KT. Odôvodnil to tým aby bol krytý. Na kardiológii ma odmietli vyšetriť s tým, že to má pán doktor vedieť či mi môže predpísať dané lieky alebo nie. Ďakujem

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  16. 7. 2018 (12:38)

Nakoľko neviem, o aký liek sa jedná, môžem odpovedať len všeobecne. Platí, že lekár, ktorý pacientovi na základe vyšetrenia doporučí užívanie nejakého lieku, musí zvážiť kontraindikácie a možné vedľajšie účinky. Problém nastáva vtedy, ak pacient nevie presne, na aké iné ochorenie je liečený alebo nevie názvy liekov, ktoré užíva na iné ochorenia. Tento problém vyrieši e-health, keď bude mať lekár prístup k dokumentácii pacienta elektronicky, žiaľ zatiaľ tento systém nefunguje. V prípadoch, ak mám podozrenie, že by mohol mať pacient s užívaním mnou predpísaného lieku problém a pacient nevie svoje diagnózy (resp. lieky, ktoré užíva) a nemá ani žiadnu dokumentáciu pri sebe, požiadam jeho lekára, ktorý mu lieky predpisuje, o kópiu /resp. záver/ posledného vyšetrenia, kde sú tieto údaje uvedené (pozn. za viac ako 20 rokov praxe som s tým nemal problém). Na základe tohto nálezu potom spolu s pacientom zvážime, aký je prínos a aké sú riziká užívania daného lieku. V princípe je však medikamentózna liečba hyperaktívneho močového mechúra u pacientov s liečenou hypertenziou možná.


Ruth  |  12. 3. 2018 (16:37)

Dobrý deň, S častým nutkanim na močenie mam problémy asi tri roky počas ktorých sa striedali obdobia kedy som nemala žiadne nutkanie, poprípade som dokázala zadržať moč na dlhšiu dobu aj keď som vypila väčšie množstvo tekutín, s obdobiami kedy nutkanie bolo neznesiteľné a nútilo ma ísť na toaletu aj každých 20-30minut pričom zo mňa vyšlo len pár kvapiek. Všimla som si na sebe ze nutkave močenie sa veľmi často objavujú počas cestovania v dopravných prostriedkoch kde nemám možnosť použiť toaletu. Tiež sa veľmi často objavuje keď sedím.. Ako náhle vstanem a pripojím ešte k tomu aj chôdzu nutkanie úplne prestane.. Resp. Vydržím dlhšie. Únik moču nemám. Veľmi ma tieto symptómy obmedzujú v každodennom fungování, keďže je pre mňa veľmi náročné dochádzať každý deň do prace, vydržať sedieť na meeting alebo v kancelárii alebo dokončiť skúšku v škole. Myslíte že by mohlo ísť o hyperaktivny mechúr? Alebo to ma súvis s tým v akej polohe sa nachádzam (v stoji, v sede)?

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  17. 7. 2018 (21:52)

Mohlo by sa jednať o tzv. over active bladder dry, teda tzv. suchý močový mechúr, kde sú hlavným problémom nútenia na močenie bez úniku moču. Nejedná sa o samostatné ochorenie, ale o príznak nejakého problému alebo iného ochorenia, bolo by teda vhodné vyšetrenie, je potrebné vylúčiť chronický zápal močových ciest, nádory, kamene atď. a určite je potrebné posúdiť stav panvového dna. Pomerne často sa stáva, že súvis ťažkostí so zmenou polohy je práve dôsledkom defektu panvového dna, najčastejšie predného kompartmentu, teda poklesu dna močového mechúra. Doporučoval by som navštíviť praktického lekára, ktorý môže urobiť základné vyšetrenie moču /vylúčenie zápalu, baktérií, krvi...v moči/a následne Vás odošle k špecialistovi.


Elza  |  6. 8. 2017 (10:48)

Dobrý deň, neustále mám potrebu na močenie, bez príznakov bolesti brucha, chrbtice, či pri močení. Neviem si vysvetliť, čo to vyvoláva, denne vypijem aj 2 l tekutín. Môžete mi poradiť, čo by mi pomohlo. Ďakujem.

MUDR. Tomáš Danys, PhD., MPH  |  30. 8. 2017 (11:13)

V prípade, že žena chodí močiť viac ako 8x počas dňa a viac ako 1x v noci, má silné nútenia na močenie, jedná sa o hyperaktívny močový mechúr. V ťažších prípadoch sa stáva, že žena nestihne prísť na WC a dôjde k samovoľnému úniku moču. Príčiny môžu byť rôzne, predovšetkým treba vylúčiť zápal močových ciest, ale aj iné ochorenia ako defekt panvového dna, kamene alebo nádory močových ciest, niektoré neurologické ochorenia a iné. Nadmerne dráždivý močový mechúr je vo väčšine prípadov liečiteľný tabletkami. Doporučujem najprv navštíviť praktického lekára alebo obvodného gynekológa, ktorý vyšetrí moč a po vylúčení zápalu v močových cestách doporučujem špecializované vyšetrenie v urogynekologickej alebo urologickej ambulancii (zoznam ambulancií je napr. na http://www.urogynekologia.sk/?page_id=352 )